Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

DYO, Mısır'da Boya Üretecek

Yaşar Holding Boya ve Kimya Grubu Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, ilk Türk boya markası DYO'yu bir dünya markası haline getirme yolunda ciddi adımlar attı

Hürriyet
DYO, Mısır'da Boya Üretecek

b>Yaşar Holding Boya ve Kimya Grubu Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, ilk Türk boya markası DYO'yu bir dünya markası haline getirme yolunda ciddi adımlar attıklarını söyledi. Düzenlenen toplantıda Yaşar Boya Grubu ve DYO hakkında bilgi veren Yiğitbaşı, Romanya'nın ardından Mısır'da da üretime geçeceklerini açıkladı.

Romanya'da IASMIN Company S.R.L.'nin yüzde 53'ünü satın aldıktan sonra geçen ay bu ülkede üretime başladıklarını belirten Yiğitbaşı, Romanya'nın AB'ye üye olmasıyla birlikte DYO'nun Avrupa'da daha da güçleneceğini kaydetti. Temmuz ayından itibaren, yerel bir ortakla Mısır'da da üretime geçmeyi planladıklarını söyleyen Yiğitbaşı, ‘‘Buradan da Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Arabistan yarımadası ülkelerine yayılmayı, bu bölgede pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz’’ dedi. Ahmet Yiğitbaşı, Mısır'da üretimin ağırlıkla mobilya ve oto tamir boyaları olacağını, belli bir pazar payına ulaştıktan sonra inşaat boyalarına da girmeyi düşündüklerini belirterek, ‘‘Mısır'da ilk 3 yıl içinde 10 milyon dolarlık ciro hedefliyoruz. İhracat olarak da 10 milyon dolar hedefimiz var’’ diye konuştu. Mısır'daki üretim tesisi yatırımının 4-5 milyon dolar civarında olduğunu bildiren Yiğitbaşı, Rusya pazarına yönelik projeleri bulunduğunu, burada yöresel üretim yapmayı öngördüklerini kaydetti.

Türkiye'de de yabancı ortaklık kurmak için pek çok teklif aldıklarını ancak planlarının Yaşar Boya Grubu olarak devam etmek olduğunu dile getiren Yiğitbaşı, ‘‘Hiçbir zaman yüzde 100'ünü satmayı düşünmüyoruz. Ancak, yüzde 50-50 ortaklıklara veya teknolojik işbirliklerine açığız. 2003'de evlilikler olabilir’’ diye konuştu.

Uluslararası teknolojik işbirliklerine önem verdiklerini vurgulayan Yiğitbaşı, pekçok yeni projeye imza attıklarını açıklayarak bunları şöyle anlattı:

Amerikan Dupont firmasıyla teflonlu boya üretemi için uzun vadeli lisans anlaşması imzalanmak üzere. Nisan başında satışa çıkacak yeni ürün Dupont'un markası olan Teflon'un birleşmesiyle DYO'nun ar-ge labaratuarında geliştirildi. Yüksek teknoloji ürünü bu boyalar iç cephelerde kullanılacak.

Güney Koreli Dongah Chemicals ile suni deri ve ayakkabı tabanı yapımında kullanılan poliüretan sistemlerinin Türkiye'de üretim, pazarlama ve satışını yapmak amacıyla anlaşma imzalandı. Böylece 10 milyon dolarlık yeni iş hacmi yaratılacak. İlk üretim nisan ayında başlayacak.

Bazı inşaat boyalarının üretimi konusunda Fransız Sigma Kalon Grubu ile lisans anlaşması imzalandı. Sigma Kalon'la faaliyet alanı deniz boyaları ve antikorozif boyalar olacak yeni bir ortaklık kurulması konusunda da görüşmeleri tamamlamak üzere.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dyo-misirda-boya-uretecek_3738.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!