Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

E-5 Karayolundaki Bin 300 Binaya Silüet Düzenlemesi

E-5 ve E-6 yollarında gerçekleştirilecek iki projeyle Atatürk Havalimanı ve Boğaz Köprüsü ile TEM güzergâhındaki bin 305 binanın oluşturduğu çirkin görünüme son verilecek. Dış cephelerdeki reklam tabelaları ve klimalar kaldırılacak.

yapi.com.tr
E-5 Karayolundaki Bin 300 Binaya Silüet Düzenlemesi

E-5 ve E-6 olarak bilinen D-100 karayolu ve TEM otoyolu üzerinde bulunan binaların cepheleri birer birer yenileniyor. E-5 karayolu üzerinde bulunan bin 305 yapının cephe görüntüleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından rehabilite edilerek güzelleştiriliyor. TEM otoyolu üzerindeki 126 bina 1 milyon 890 bin TL'lik proje ile yenileniyor. İki proje sayesinde Atatürk Havalimanı ve Boğaz Köprüsü ile TEM güzergahındaki binaların çirkin görünümüne son verilecek.

Zaman Gazetesi'nden Yasin Kılıç'ın haberine göre, D-100 Karayolu Güzergâhı, Boğaziçi Köprüsü-Havaalanı Kavşağı Arası Cephe Rehabilitasyonu Kentsel Tasarım Uygulama Projesi' kapsamında bin 305 adet yapının cephe rehabilitasyon projeleri ve güzergah modeli hazırlanıyor. Mimarlar, şehir plancıları ve harita mühendislerinden oluşan ekip projeyi Boğaziçi Köprüsü-Havaalanı Kavşağı arası D-100 güzergâhında bulunan 50 km alanda gerçekleştirilecek. Kentsel tasarım ilkeleri çerçevesinde, proje alanındaki yapıların dış cephelerine ait özellik ve karakteristikleri incelenecek. Yapı bilgi raporları hazırlanarak, yeni malzeme ve yapım yöntemleri araştırılacak. Cephe rehabilitasyon tasarım çalışmaları yapılarak, renk, biçim ve malzemeye ilişkin cephe önerileri hazırlanacak. Silüeti olumsuz etkileyen binalar tespit edilerek, bunlara ilişkin öneriler oluşturulacak. Projeye konu binaların dış cephelerinde bulunan ışıklı, ışıksız reklâm ve tanıtım panolarının şekil, ebat ve malzemelerine ilişkin tespitler yapılacak. Proje alanında bulunan binanın cephelerindeki reklam ve tanıtım levhaları, klima cihazları, yağmur suyu boruları, TV antenleri tespit edilerek, bina mimarisini olumsuz etkileyecek tüm unsurlar fotoğraflı bir şekilde belgelenecek.

Esenler Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen "Güzel Esenler" projesiyle de, çevre yoluna paralel binaların cepheleri yenileniyor. 1 milyon 890 bin liralık proje Esenler Belediyesi ile Türk Hava Yolları (THY) işbirliğiyle gerçekleştiriliyor. Projeyle Esenler'in ortasından geçen TEM ve E-5 bağlantı yolu üzerinde bulunan ve Oruçreis, Atatürk Havalimanı, Turgutreis, Birlik ve Fevzi Çakmak mahallelerindeki toplam 141 binanın mantolama ile birlikte cephe giydirmeleri yapıyor. Söz konusu binaların dış cepheleri, Osmanlı ve Selçuklu mimarisine uygun olarak düzenleniyor.

ETİKETLER: kurum proje kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/e-5-karayolundaki-bin-300-binaya-siluet-duzenlemesi_91198.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!