Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

E-Rapor Sistemi ile Ticari Hayatta Yeni Dönem Başlıyor

Kredi Kayıt Bürosu'nun (KKB) yeni hizmet binası açılışı ve E-Rapor Sistemi'nin tanıtımı, düzenlenen bir toplantıyla gerçekleştirildi.

yapi.com.tr / AA
E-Rapor Sistemi ile Ticari Hayatta Yeni Dönem Başlıyor

Burada konuşan KKB Genel Müdürü Kasım Akdeniz, günümüzde ticari hayatın son derece hızlı ilerlediğine dikkat çekerek, şöyle devam etti:

"Vadeli mal satışı ile karşı taraf riski alan kişi ve kurumlar için alacak riskinin etkin yönetimi büyük önem taşıyor. Özellikle KOBİ'ler birkaç çekinin ödenmemesi durumunda ciddi problem yaşayabiliyorlar. Bu bakımdan kişi ve firmaların kendilerine ve 3. şahıslara ait finansal sicil bilgilerini paylaşabilmeleri için hızlı ve güvenli sistemlere ihtiyaç duyuluyor. Bu ihtiyaçtan hareketle biz de Kredi Kayıt Bürosu olarak, bireylere ve tüzel kişilere ait bilgilerin hızlı bir şekilde paylaşılabilmesi amacı ile Çek Raporu ve Risk Raporu'nu elektronik ortama taşıyarak SMS ve KKB web sitesi olan www.kkb.com.tr üzerinden kullanıma sunduk. Raporların kullanımının artması ile birlikte ticari hayatta şeffaflığın artmasını ve taahhütlerini zamanında yerine getiren, finansal disiplinini sağlamış firmaların daha uzun vade ve daha düşük fiyat bularak rekabet güçlerinin artmasını bekliyoruz. Kişiler açısından da raporlar, kendi risklerinin yönetimi ve finansal kurumlar nezdinde izlenen kredibilite bilgilerinin gelişimi konusunda yol gösterici olacaktır''.
    
Çek ve risk raporları artık SMS'le cepte
    
E-Rapor Sistemi'nde internet üzerinden e-rapor alabilmek için www.kkb.com.tr web sitesinden üyelik şartı arandığını belirten Akdeniz, ''Üye olmak için gerçek ve tüzel kişiler, www.kkb.com.tr üzerinden bireysel ve kurumsal üyelik işlem adımlarında bulunan kısa bir bilgi girişi yapıyor. Üyeliğin aktif hale gelmesinin ardından kullanıcılar, şifreleri ile sisteme giriş yapabiliyor ve KKB internet şubesi üzerinden Çek ve Risk Raporları'na e-rapor olarak ulaşabiliyor. Raporlar, kişi ve kurumların kendi onayları doğrultusunda 3. kişiler tarafından da alınabiliyor'' dedi.

Üyelik işlemi sonrasında cep telefonu üzerinden Çek ve Risk Raporlarına bir SMS ile ulaşılabildiğini anlatan Akdeniz, şunları kaydetti:

''Üye, cep telefonunun mesaj bölümüne kendi Risk veya Çek Raporu için, 'Riskim veya Çekim' yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra TC Kimlik No (TCKN) son dört hanesini yazarak; 3. şahıslara ait raporları sorgulamak istediğinde ise 'Risk veya Çek' yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra 3. şahıs TCKN, yeniden bir boşluk bırakarak kendi TCKN'sinin son dört hanesini yazarak, operatör farkı gözetmeksizin 4552'den KKB'ye SMS göndererek süreci başlatıyor. Kişinin kendi Çek ve Risk Raporu cep telefonuna hemen, 3. şahsa ait Çek ve Risk Raporu ise, ilgili kişinin onayı alındıktan sonra SMS ile gönderiliyor.''

Güvenliğin en önemli unsur olduğuna dikkati çeken Akdeniz,''E-Rapor Sistemi'nde, dikkatle üzerinde durduğumuz konuların başında güvenlik geliyor. Sistemimizi, tüm bilgilerin mutlaka hesap sahibinin bilgisi ve onayı doğrultusunda paylaşılması üzerine şekillendirdik. Önümüzdeki dönemlerde üyelik işlemleri altından riski önleyici farklı hizmetlerin de sunumunu gerçekleştirmeyi hedefliyoruz'' dedi.
    
"Çek raporlarına 5 saniye gibi kısa bir sürede ulaşmak mümkün''
    
KKB'nin, Ocak ayı başında kullanıma sunduğu E-Rapor Sistemi ile ticaret hayatında yeni bir dönemin başladığına dikkati çeken Akdeniz, ''Bugüne kadar banka şubeleri, internet bankacılığı ve ATM'lerden alınabilen Çek ve Risk Raporları, artık E-Rapor Sistemi ile elektronik ortama taşınıyor. www.kkb.com.tr web sitesi üzerinden bir kerelik üyelik gerçekleştirilmesinin ardından, internetten ya da cep telefonundan bir SMS ile erişim sağlanan Çek ve Risk Raporları'na, 5 saniye gibi kısa bir sürede ulaşmak mümkün hale geliyor'' dedi.

Akdeniz, KKB'nin, Türkiye Odalar Borsalar Birliği, TC Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, bankalar ve GSM operatörlerinin ortak çalışması ile hayata geçirdiği E-Rapor Sistemi ile finansal sicili sorgulamanın daha kolay, hızlı ve güvenli hale geleceğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/e-rapor-sistemi-ile-ticari-hayatta-yeni-donem-basliyor_103989.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!