Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

EBSO, 'Sanayide Enerji Verimliliği' Bilgilendirme Semineri Düzenledi

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Enerji ve Enerji Verimliliği Çalışma Grubu'nun düzenlediği ''Sanayide Enerji Verimliliği'' konulu bilgilendirme semineri İzmir'de yapıldı. EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasının yolunun, yerli kaynaklardan elektrik üretimi olduğunu bildirdi.

yapi.com.tr
EBSO, 'Sanayide Enerji Verimliliği' Bilgilendirme Semineri Düzenledi

STRONG>Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasının yolunun, yerli kaynaklardan elektrik üretimi olduğunu bildirdi.
    
EBSO Enerji ve Enerji Verimliliği Çalışma Grubu'nun düzenlediği ''Sanayide Enerji Verimliliği'' konulu bilgilendirme semineri İzmir'de yapıldı.
    
Toplantının açılışında konuşan Yorgancılar, sanayicinin şikayet ettiği konuların başında enerji maliyetlerindeki yüksekliğin geldiği söyledi.
    
Petkim'in yıllık enerji kullanımının 350 milyar dolar olduğunu aktaran Yorgancılar, ''Eğer bu fabrika ABD'de olsaydı 200, Suudi Arabistan'da olsaydı 40-45 milyar dolarlık enerji harcayacaktı. Bu, ülkemizde ne kadar pahalı enerji kullanıldığının en önemli göstergesi'' dedi.
    
Yorgancılar, bilgi çağının doğal sonucu olarak dünyada ortaya çıkan küreselleşmeyle birlikte gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakmak adına her konuda olduğu gibi enerji, enerji tasarrufu, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjiler konusunda pek çok Ar-Ge çalışması yapıldığını kaydetti.
    
Yorgancılar, şu görüşleri dile getirdi:
    
''Biz sanayicilere düşen görev üretim aşamalarında ve yönetimde kullanmakta olduğumuz enerji miktarını mümkün olan en alt düzeye indirmek ve bu şekilde üretim maliyetlerimizin hammadde dışındaki temelini teşkil eden ve işgücü ile birlikte ana gider kalemlerimizden olan enerji maliyetini düşürerek uluslararası alanda rekabet gücümüzü artırmaktır. Sanayimizin olmazsa olmazı elektrik enerjisinin üretimi de başlı başına bir sanayi kolu haline gelmiş olup, enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasının yolu bizlerce yerli kaynaklardan elektrik üretimidir.''
    
VERİMLİ KULLANIMLA ENERJİDE YILLIK YÜZDE 30 TASARRUF
    
EBSO Meclis Üyesi ve Sanayide Enerji Verimliliği Alt Çalışma Grubu Başkanı Metin Akdaş da, enerjinin, sanayileşmenin gereği olarak ekonomik ve sosyal politikaların geliştirilmesinde önemli bir rol oynadığını belirtti.
    
Türkiye'nin enerjiye olan ihtiyacının her geçen gün arttığını söyleyen Akdaş, ''Geçen yıl 39.2 milyar dolar olan enerji ithalatımızın bu yıl 42 milyar dolar civarında gerçekleşmesi öngörülüyor'' dedi.
    
Akdaş, Türkiye'nin 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefi koyduğunu hatırlatarak, bu ihracatın hangi enerjiyle üretileceği konusunun önemine dikkati çekti.
    
OECD ülkeleri içinde enerjiyi en pahalı kullanan ülkenin Türkiye olduğunu dile getiren Akdaş, ''Japonya bir birim ürün üretmek için bir birim enerji kullanırken, OECD ülkelerindeki bir birim için 2 birim enerji kullanılıyor. Bizde ise bu oran 1 birim ürüne 4 birim enerji olarak kendini gösteriyor. Bu, yapacağımız çok şeyler var demek'' görüşünü aktardı.
    
EBSO Enerji ve Enerji Verimliliği Çalışma Grubu Başkanı Hüseyin Vatansever de, küresel ısınma ve karbon salımıyla ilgili çalışmaların Türkiye ve dünyada artan bir hızla devam ettiğini söyledi.
    
Türkiye'nin, enerji talebinin yüzde 70'ini dışardan karşıladığına işaret eden Vatansever, ''Enerjinin verimli kullanılmasıyla yılda yüzde 30 tasarruf sağlanabilir'' dedi. (AA)

 

ETİKETLER: kurum çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/ebso-sanayide-enerji-verimliligi-bilgilendirme-semineri-duzenledi_80056.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!