Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Eceabat Sahillerindeki Villaların Yıkımına Kilise İddiası Karıştı

Milli Güvenlik Kurulu kararıyla oluşturulan milli parktaki villaların yıkım kararı tartışılıyor. Çanakkale Valiliği İl İdare Kurulu, Bursa

Zamanb>Milli Güvenlik Kurulu kararıyla oluşturulan milli parktaki villaların yıkım kararı tartışılıyor.

Çanakkale Valiliği İl İdare Kurulu, Bursa Bölge İdare Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda Çanakkale’nin Eceabat ilçesine bağlı İsmet Paşa Mahallesi, Arıburnu, Kilitbahir ve Seddülbahir’de deniz kenarında bulunan 90 villa için yıkım kararı verildi. Yıkım kararının alınmasından sonra Eceabat Kaymakamlığı ve ilçe Bayındırlık Müdürlüğü ekipleri, yıkılacak villalardan sahibi gelmeyenlerin kapılarını kırıp içeride bulunan eşyaları dışarıya çıkarıyor. Evleri yıkılmak istenen vatandaşların görevlilere karşı gelmesi sebebiyle Eceabat jandarmasının yanı sıra Gelibolu jandarmasından da takviye birlik istendi. Boşaltma sırasında 50 kişilik robokop ekibi olay yerinde hazır bekletildi.

Bölge sakinleri, Gelibolu Şehitliği sınırları içindeki villaların 24 Mart 2003’te yıkılmak istenmesine anlam veremediklerini söyleyerek, 1970’li yıllardan beri bu topraklarda yaşadıklarını, zamanında kaçak yapılan evleri için devlete para cezası ödediklerini anlattı. Kaçak villaların suyunu bağlayan Eceabat Belediyesi’nin, normal imarlı yerler gibi kendilerinden emlak ve çevre temizlik vergileri aldığını vurgulayan ev sahipleri, yıkılmak istenen çok sayıda villanın da yıllar önce hükümetler tarafından çıkarılan imar affıyla tapusunun verildiğini söyledi.

Bölgede çok sayıda pansiyon olduğunu belirten yöre sakinlerinden Dündar Kerçil, “Evi yıkılacak olan vatandaşlara, kanunen iki ay önceden tebliğ gelmesi gerekiyordu. Bu kış gününde haber bile vermeden gelip, ‘Evi boşaltın, yıkacağız.’ deniyor. İşin başka bir boyutu da şu: Dünya Kiliseler Birliği, savaşlardan dolayı ölülerinin bu topraklarda yattığını söyleyerek, Gelibolu’nun millî park olması için devlete 170 milyon dolar göndermiş. Bunun belgeleri de var.” dedi. Orman Bakanlığı yetkilileri ise, yıkımların Dünya Kiliseler Birliği’nin talebi yönünde gerçekleştirildiği iddiasını yalanladı. Tamamı 24 Mart’ta yıkılacak olan villaların içindeki eşyaları çıkaran yetkililer, eşyaların tek tek zaptının tutularak Beşyol’da bulunan bir depoya konulacağını, sahipleri geldiğinde teslim edileceğini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eceabat-sahillerindeki-villalarin-yikimina-kilise-iddiasi-karisti_3670.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!