Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ecosistema Urbano’dan Sürdürülebilir Projeler: Ecopolis Plaza ve Philadelphia’da Kentsel Ekolojik Düzenleme
Ecopolis Plaza

'Plaza Ecopolis' projesi, sürdürülebilirlik kavramını günlük yaşam ile birleştirmeyi amaçlıyor. Projenin asıl odak noktası ise tasarım yolu ile enerji tüketimini düşürmeyi amaçlayan bir kentsel sürdürülebilirlik vizyonuna ek olarak insanları tüketim alışkanlıkları konusunda bilinçlendirmek. Proje, Madrid’in kent çeperinde, sanayi ve yoğun ulaşım hatlarıyla çevrelenmiş niteliksiz bir alanı, sosyal etkileşime de olanak verecek, çocuk bakımı hizmeti veren bir kamusal mekâna dönüştürmeyi amaçlıyor.

Ecosistema Urbano, 'Plaza Ecopolis' projesinin geleceğin sorumlu bireyleri olacak çocukların sürdürülebilirlik konusunda bilinçlendirilmesinde önem bir rol üstlenebileceğine inanıyor.

Yapının toprağa gömülü olan büyük bölümü (böylece yapının yüzde 50’si toprağın durağan sıcaklığından yararlanıyor) ve güneye dönük geniş cam cephe yapının çevresi ile ilişkisini belirleyen temel tasarım kararları. Biyoklimatik bir kumaş katman ise hafif bir çelik strüktür üzerinde yapının beton çekirdeğini çevreliyor. İç ve dış mekân arasında bir arayüz oluşturan bu kumaş, (güneş sensörlerine bağlı ve kısmen kaldırılabilen) özel ve kamusal alan arasındaki sınırı belirsizleştirirken iç konforu dış mekâna taşıyor. Ecopolis Plaza, İspanyol yasal düzenlemelerine göre en yüksek (A) eko etikete sahip.

Ecopolis Plaza’nın tasarımında ayrıca doğal kaynakların kullanımında bilinçlendirici bir yaklaşım izlenmiş. Kanalizasyon sistemi, bütün suyun makrofit bitkiler tarafından arıtıldığı dışarıdaki bir gölete bağlanıyor. Arıtılmış suyun tümü, yer altındaki çakıl bir tankın içinde depolanıyor ve plazadaki bitkilerin sulanmasında kullanılıyor. Böylece yapay peyzaj, doğal bir dere yatağını taklit ediyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3  |   4  |   5  |   6  |   7  |   8  |   9
http://www.yapi.com.tr/haberler/ecosistema-urbanodan-surdurulebilir-projeler-ecopolis-plaza-ve-philadelphiada-kentsel-ekolojik-duzenleme_96596.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!