Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Edirne'de Yıkılmaya Yüz Tutmuş Konaklar Onarıldı

Edirne Valiliğince geçen sene başlatılan Edirne Konaklarını İhya Projesi kapsamında tarihi konaklar onarıldı.

yapi.com.tr/AA
Edirne'de Yıkılmaya Yüz Tutmuş Konaklar Onarıldı

Edirne Valiliği tarafından kentte atıl durumda olan tarihi konakların ayağa kaldırılması için başlatılan ihya projesi kapsamında yıkılmış veya yıkılmaya yüz tutmuş konaklar ayağa kaldırıldı.

Edirne Valiliği Çevre Koruma Vakfı Müdürü Ali Eraslan, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Edirne Konaklarını İhya Projesi'nin geçen sene başladığını söyledi.

Çevre Koruma Vakfı Başkanı ve Edirne Valisi Ekrem Canalp'in talimatlarıyla konak restorasyonlarının devam ettiğini belirten Eraslan, bu kapsamda üç konağın onarımının tamamlandığını belirtti

İhyasında son aşamaya gelinen Üç Şerefeli Cami'nin arka sokağındaki konağın konuk evi olarak kullanılmasının planlandığını söyleyen Eraslan, ihya edilen diğer konakların ise Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Edirne İl Müdürlüğü ve Çevre Koruma Vakfı'na hizmet verdiğini belirtti.

578 tarihi konak tespit edildi
Ali Eraslan, Edirne Konaklarını İhya Projesi'nde konaklarla ilgili hedeflere emin adımla ilerlediklerini söyleyerek, Edirne'de tespit edilen 578 tarihi konak bulunduğunu belirtti.

Konak sahipleriyle birebir iletişime geçtiklerini dile getiren Eraslan, şu şekilde devam etti:

"Öncelikli olarak yıkılmak üzere olan, yok olmaya yüz tutmuş konaklarla işe başlamayı uygun gördük. Bu kapsamda 117 konak sahibiyle yapabilirliği artırmak suretiyle temaslarda bulunduk. 578 konaktan, hedefimiz yüzde 10 başarılı olabilsek bile, 50 konağı kurtarmak mantığıyla hareket ettik. 50 konağın ihyası ciddi bir sayıdır Edirne tarihi ve turizmi için. Asıl hedefimiz yüzde 10 başarıydı, şu an başarı grafiğimizi tutarak 117 konakta 10 konakyapmak suretiyle hemen hemen hedeflediğimiz başarıyı sağlıyoruz. Şu an 3 konağımızı tamamladık, yaz sezonuyla 6 konağımızın da restorasyonunu
başlatıp, faaliyete geçirmeye çalışacağız."

http://www.yapi.com.tr/haberler/edirnede-yikilmaya-yuz-tutmus-konaklar-onarildi_170698.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!