Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Konağa Ödenek Çıktı ama Restorasyon Başlamadı

Elazığ’daki 257 yıllık Maden Hükümet Konağı’nın Kültür Bakanlığı’ndan ödenek çıkmasına rağmen 17 yıldır restorasyonu yapılamıyor. Bakımsızlıktan yıpranan tarihi yapının kapı ve pencereleri dökülüyor.

yapi.com.tr
Tarihi Konağa Ödenek Çıktı ama Restorasyon Başlamadı

Bölge halkı, Hükümet Konağı'nın ilçeye kazandırılması için yetkililerin somut bir adım atmasını istiyor. Hükümet Konağı’nın, tescilli mimari özelliklerini kaybetmeden aslına uygun restore edilmesini  Madenliler, yetkililerden duyarlı olmalarını istiyor.

Sözcü'den Evren Demirdaş'ın haberine göre; tarihi konağın restorasyonuyla ilgili ödeneğin çıktığını söyleyen CHP Maden İlçe Başkanı Ümit Çiftçi, “Bu konak Abdülhamit Han döneminden kalma. Böyle tarihi bir konağı bu halde görmek çok üzücü. Konağımızın restorasyonu konusunda gerekli ödenekler çıkmasına rağmen çalışma başlatılmadı. Maden Hükümet Konağı'nın tescilli mimari özelliklerini daha fazla kaybetmeden aslına uygun restore edilmesini ve Maden Kaymakamlığı'nın T.C. Maden Hükümet Konağı levhasıyla yeniden bu tarihi binada hizmet vermesini istiyoruz” diye konuştu.

MHP Maden Meclis Üyesi Lütfiye Gürgün ise, “257 yıllık bir tarihten bahsediyoruz, 17 yıldır Kültür Bakanlığı'nda bu konak tescil edilmiş. İlçemizde aynı zamanda tarihi bir saat kulemiz var bu saat kulesinin restorasyonu yapıldı ama hükümet konağının restorasyonu hala yapılmadı. Gerekli yazışmalar yapıldı, dilekçeler verildi ama bir sonuç alınamadı” ifadelerini kullandı.