Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Efes'e Hizmet Sözü

108 yıldan beri Efes'te kazı çalışması yapan Avusturyalılar, antik kentin depolardan taşan eserleri için 'restorasyon' sözü verdi. Avusturya

Radikalb>108 yıldan beri Efes'te kazı çalışması yapan Avusturyalılar, antik kentin depolardan taşan eserleri için 'restorasyon' sözü verdi.

Avusturya Eğitim Bilim ve Kültür Bakanı Elisabeth Gehrer, Efes Antik kenti için restorasyon sözü verdi. Gehrer, Avusturya'daki Efes Dostları Derneği ve kazılara sponsor olan 90 kişiyle birlikte dün antik kentteydi. Bakan Gehrer, Efes'in Avusturyalıların hayatındaki yerini şöyle anlattı:
"Efes, 100 yılı aşkındır Avusturya Arkeoloji Enstitüsü için ilham kaynağıdır. Efes'e ilgimiz azalmayacak. Bakanlığımız ile Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın işbirliğiyle Efes'e daha çok hizmetler vereceğimize inanıyorum. Avusturya'dan getirdiğimiz sponsorlar, Efes için daha neler yapılabileceğini incelemek için burada. Bugüne kadar hep Efes antik kentini kazmakla uğraştık. Ama artık günışığına çıkarılan paha biçilmez kalıntıların korunması ve restorasyonu da gündeme gelmeli. Bu nedenle Efes'te mimarlık ve restorasyon merkezi oluşturmayı hedefliyoruz."

Antik kentte yemek
Ziyaret sırasında Efes kazılarının bilimsel başkanlığını yapan Avusturya Arkeoloji Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Friedrich Krinzinger, konuklara antik kenti, Celsus Kütüphanesi'ni ve Efes Müzesi'ni tanıttı. Heyette bulunan Avusturya Devlet Operası piyanisti Karel Chichan ve opera sanatçısı Elina Garanca da, antik kentte piyano ve şan resitali sundu. Konuklara daha sonra Celsus Kütüphanesi'nin önünde yemek ikram edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/efese-hizmet-sozu_5949.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!