Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Satışa Son Hazırlık

Efes'in İhalesi 15 Eylül'de Limanı da Kasım'da Satacağız

Efes'in İhalesi 15 Eylül'de Limanı da Kasım'da Satacağız

Yeni Asır
Efes'in İhalesi 15 Eylül'de Limanı da Kasım'da Satacağız

aliye Bakanı Unakıtan, İzmir'i gezerek önemli açıklamalar yaptı.

Efes Oteli, Alsancak Limanı ve Konak Pier'de incemeleler yapan Unakıtan, "Limanı tek parça halinde özelleştireceğiz. Pier'in açılmasını sağlamakla çok doğru bir iş yapmışız" dedi

Keyfi Yerine Geldi
Maliye Bakanı Unakıtan İzmir gezisinde ilk olarak Konak Pier Alışveriş Merkezi'ne giderek esnafla görüştü. Merkezi çok beğenen Unakıtan'ın yüzü gülüyordu. Maliye Bakanı daha sonra limanda incelemeler yaptı.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Büyük Efes Oteli ve Alsancak Limanı'nın özelleştirmesinin sonbaharda tamamlanacağını açıkladı. Unakıtan, dün sabah eşi Ahsen Unakıtan'la geldiği İzmir'de Konak Pier Alışveriş Merkezi ve ihaleye çıkarılacak iki kuruluşta incelemelerde bulundu.
Rekabet Kurulu'nun ikiye bölünerek özelleştirilmesini istediği Alsancak Limanı'nı tek parça halinde satışa çıkaracaklarını söyleyen Maliye Bakanı, ayrıca limanın genişleme sahası içinde yeralan ve Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü'ne (DLH) ait bölgenin de limanla birlikte özelleştirme paketine dahil edilmesi için çalıştıklarını ifade etti.
Unakıtan, Yunan adalarına günübirlik gidişlerde tanınan harç mufaiyetinin 2 güne çıkarılması için çalıştıklarını açıkladı.

Merkez hayırlı olsun
Sabah saat 10.00 sıralarında eşiyle birlikte Ankara'dan kente gelen Unakıtan'ı, Adnan Menderes Havalimanı'nda Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Vali vekili Fahir Işıksız, İl Emniyet Müdürü Halil Tataş, Bakanlığa bağlı bürokratlar ile partililer karşıladı.

Unakıtan, ilk olarak İzmir'e kazındırılmasında önemli katkılarının olduğu ve havaalanında, "Açılmış, canlı halini çok görmek istiyorum" dediği Konak Pier Alışveriş Merkezi'ne gitti. Buradaki mağazaları gezip işyeri sahipleri ile sohbet eden Unakıtan, işletmeci, İZMER yeneticileri Şener ve Suphi Koyuncuoğlu'ndan merkezle ilgili bilgi aldı. Merkezin açılması için çok çaba sarfettiklerini belirten Unakıtan, çarşının İzmir'e kazandırılmış çok önemli bir eser olduğunu söyledi.

Tanıtımı yapılacak
Unakıtan daha sonra 3 yıldır kapalı tutulan Emekli Sandığı'na ait Büyük Efes Oteli'ne geçti. Otelin bahçesinde Emekli Sandığı Genel Müdürü Mehmet Ali Özyer ve Özelleştirme İdaresi (ÖİB) Başkan Yardımcısı Osman İlter'le basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Unakıtan, otelin mülkiyetinin satılarak özelleştirilmesi sürecinin hızla sürdüğünü ifade etti.

ÖİB tarafından satışı yapılacak otelle ilgili ihale şartnamesi ve tanıtım dokümanlarının hazırlandığını ifade eden Unakıtan, "Değer tespit çalışmaları da devam ediyor. 15 Eylül'e kadar çalışmalar tamamlacak ve ihaleye çıkılacak" dedi.

Yoğun talep var
Şu anda otele yurtiçinden ve dışından pek çok talep geldiğini açıklayan Unakıtan, şöyle konuştu: "İhaleye çıkıldıktan sonra müracaatlar netleşecek. Satış ilanı çıktığında kim alırsa ona teslim ederiz. İzmir, yeni sahibi ile otel kompleksine kavuşmuş olur. Büyük Efes'i İstanbul'daki Tarabya, Ankara'daki Büyük Ankara ve Bursa'daki Çelik Palas Oteli'yle birlikte ihaleye çıkaracağız. Bu otellerin ihalelerini birer hafta arayla yapmayı planlıyoruz. Bunun nedeni de şu: Bir ihalede başarılı olamayan firmaya başka bir hak daha tanımak istiyoruz."

İkiye bölmek olmaz
Unakıtan, daha sonra Alsancak Limanı'na gitti. Limanın içinde makam otomobiliyle bir gezi yapan Unakıtan, Liman İşletme Müdürü İsmet Canbaz'dan çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Unakıtan, limanın da en geç kasımda satışa hazır hale getirileceğini vurguladı. Rekabet Kurulu'nun Alsancak Limanı'yla ilgili ÖİB'e yaptığı 'ikiye bölüp öyle satın' şeklindeki tavsiyesiyle ilgili bir soruyu da cevaplandıran Unakıtan, şöyle dedi: "Limanların parçalanarak satılması doğru değil. Parçalamak ekonomikliği yok eder. Dünyanın neresine giderseniz gidin önemli limanlar hep büyük limanlardır. Altyapıları kuvvetli limanlardır."

DLH Arazisi
"Komşu ülkelerdeki limanlarla rekabet edebilecek kapasiteye sahip limanlar kurmalıyız" diyen Unakıtan, şöyle devam etti: "Büyük limanlar daima ithalat ve ihracatın yoğun olduğu yerlerdir. Alsancak Limanı'nın kapasitesini artırmalıyız. Kapasite artırıldığı zaman, maliyetler de düşecektir. Rekabet edebilmemiz için bizim de limanlarımızın kapasitelerini artırmamız lazım. Çıkılan Mersin ve İskenderun Limanları ihaleleri 4 Ağustos ve 29 Ağustos'ta netliğe kavuşacak. Alsancak Limanı da sonbaharda ihaleye çıkacak. Alsancak Limanı'nda DHL'ye ait bir yer var, bunu da limana ekleyip ihaleye öyle çıkmak için çalışmalar sürüyor."

Haberin devamı için tıklayınız.
İrfan Galip

http://www.yapi.com.tr/haberler/efesin-ihalesi-15-eylulde-limani-da-kasimda-satacagiz_30908.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!