Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Egeli Demir Çelikçiler de Hedef Irak Pazarı

Egeli Demir Çelik ihracatçısı firmalar, Irak pazarına göz dikti. Savaştan sonra yeniden yapılanacak olan Irak'ta her yıl 3 milyon ton inşaat demiri

Yeni Asırb>Egeli Demir Çelik ihracatçısı firmalar, Irak pazarına göz dikti. Savaştan sonra yeniden yapılanacak olan Irak'ta her yıl 3 milyon ton inşaat demiri ihtiyacı öngören demir çelik ihracatçıları pastadan en az 1 milyon dolarlık pay alabilmek için harekete geçti.
Irak'taki gelişmeleri yakından izleyen Egeli demir çelik ihracatçıları ise bölge ihracatına her yıl 150 milyon dolar ek ihracat hacmi yaratmak için şimdiden kolları sıvadı.
Irak'ın yeniden yapılanması ile yılda 3 milyon ton inşaat demirine ihtiyacı olacağının hesaplandığını dile getiren İzmir Demir Çelik (İDÇ) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Samim Sivri, Türkiye'nin bu pazardan en az 1 milyon tonluk pay alabileceğini vurguladı.

Ege'ye 150 milyon dolar
Sivri, "1 milyon ton inşaat demiri ihracatı Türkiye'ye yılda 250 milyon dolar döviz getirir. Egeli firmalar bu pastadan yılda en az 150 milyon dolar alır" dedi.
Türkiye'de İskenderun, Marmara Bölgesi ve Ege'deki tesislerde inşaat demiri üretiminin yapıldığını vurgulayan Sivri, Ege'nin inşaat demiri üretiminde önemli bir paya sahip olduğunu vurguladı. Irak'ta taşların yerine oturmasını beklediklerini, bu yılın sonundan önce bir gelişme beklemediklerini anlatan Sivri, 2004 içinde Irak pazarından pay almaya başlayacaklarını kaydetti.
Irak'ta devlet yatırımları ile birlikte halkın da ev ve işyeri inşaatlarına başlayacağını bu nedenle inşaat sektöründe bir hareketlenme olacağını anlatan Sivri şöyle konuştu: "Komşumuz olan Irak yeniden yapılanma ile inşaat sektörü için iyi bir pazar olacak. Demir çelik üreticileri olarak bizim gözümüz şu anda Irak'ta. Bu pastadan diğer ülke şirketleri pay alsa bile yine demir çelik ihtiyaçlarını Türk şirketleri karşılayabilir. Egeli firmalarda bu pazardan gelecek talepleri karşılayabilecek kapasiteye sahip. Türkiye'ye yılda 250 milyon dolar ek ihracat sağlayacak bu pazar Ege Bölgesi'ne de en az 150 milyon dolarlık ek ihracat imkanı yaratacak. Bu yılın sonundan itibaren Irak'a demir çelik ürünü ihracatının başlayacağını düşünüyorum" dedi.

Yüzde 70 ihracat
Türkiye'nin geçen yılki inşaat demiri üretiminin 12.5 milyon ton olduğunu bunun 7.8 milyon tonluk bölümünün ihraç edildiğini anlatan Sivri, Ege ihracatının yaklaşık 3 milyon ton olduğunu açıkladı. Ege'deki toplam üretimini 4 milyon 30 bin ton olduğuna işaret eden Sivri, şöyle konuştu: "İzmir'de Aliağa'da üretim yapan toplam 5 firma üretim gerçekleştiriyor. Bu firmaların her biri üretimlerinin yüzde 70'ini ihraç ediyor. Bütün firmalar gelecek yeni taleplere göre kendini hazırlıyor. Irak pazarından gelecek tüm ihracat siparişlerini karşılamaya hazırız. Komşu pazardan iyi bir pay alacağımıza inanıyorum."


Ege'den 5 firma ihracat yapacak?
İzmir Demir Çelik (İDÇ) Başkan Vekili Samim Sivri: "İzmir'de Aliağa'da üretim yapan toplam 5 firma üretim gerçekleştiriyor. Bu firmaların her biri üretimlerinin yüzde 70'ini ihraç ediyor. Bütün firmalar gelecek yeni taleplere göre kendini hazırlıyor. Komşu pazardan iyi bir pay alacağımıza inanıyorum."
Sivri ihracat yapacak firmaları ise şöyle saydı:
"İzmir Demir Çelik, Ege Çelik, Çebitaş, Habaş, Pay Metal."

http://www.yapi.com.tr/haberler/egeli-demir-celikciler-de-hedef-irak-pazari_4749.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!