Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Egeli Soğutmacılara İhracat Projesi

İzmir'de iklimlendirme sektöründe ihracatın artırılması için İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) desteğiyle proje başlatıldı. İhracatı Geliştirme Etüt Merkezi'ne sunulan ''Endüstriyel Havalandırma, İklimlendirme ve Soğutma Sektörüne Yönelik Uluslararası Rekabet Yeteneğinin Geliştirilmesi Projesi'' ile ilgili bilgi veren ESSİAD Başkanı Vatansever,

yapi.com.tr / AA
Egeli Soğutmacılara İhracat Projesi

İzmir'de iklimlendirme sektöründe ihracatın artırılması için İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) desteğiyle proje başlatıldı. Projenin tanıtımı amacıyla Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Sanayiciler Kulübü'nde düzenlenen toplantıya EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Ege Soğutma Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESSİAD) Başkanı Hüseyin Vatansever ve İZKA Genel Sekreteri Ergüder Can katıldı.

İhracatı Geliştirme Etüt Merkezi'ne sunulan ''Endüstriyel Havalandırma, İklimlendirme ve Soğutma Sektörüne Yönelik Uluslararası Rekabet Yeteneğinin Geliştirilmesi Projesi'' ile ilgili bilgi veren ESSİAD Başkanı Vatansever, sektörün İzmir'de önemli bir ağırlığa sahip olduğunu, dernek üyesi şirketlerin çoğunun ihracat odaklı çalıştığını söyledi.

Ege Bölgesi'nde bu sektörde faaliyet gösteren 278 firmanın bulunduğunu, bu firmaların ihracatlarının yaklaşık 175 milyon dolar olduğunu, sektörün ithalattan fazla ihracat yaptığını ifade eden Vatansever, şu bilgileri verdi:

''Ülke çapında ısıtma, soğutma ve havalandırma sektörünün 2023 hedefi 25 milyar dolar olarak belirlendi. Şu anda ülke ihracatının yüzde 17'sini Ege Bölgesi'ndeki firmaların yaptığı dikkate alınırsa 2023 yılı için 3,5-4 milyar dolarlık bir ihracat hedefimiz olduğu görülecektir. Bu hedefi yakalayabilmek için firmalarımızdaki dış ticaret personelinin eğitimi ve yeni pazarlara ulaşım konusundaki tanıtım çalışmaları konusunda bir proje hazırladık. Bu projeye İzmir Kalkınma Ajansı 1 milyon 450 bin dolar destek verdi.

Proje kapsamında kümelenme yaklaşımı çerçevesinde firmaların ortak girişim ve stratejiler belirlemesine çalışacağız. Pazar araştırmaları yaparak hedef pazarlar belirleyeceğiz ve bu pazarlara yönelik tanıtım ve alım heyeti organizasyonları düzenleyeceğiz.''

EBSO Başkanı Yorgancılar de İzmir Kalkınma Ajansı'nın yaptığı saha çalışması sonucu İzmir'in öne çıkan 5 sektörü arasına soğutma sanayinin de girdiğini, sektörün İzmir'de çok önemli bir noktaya geldiğini, bu projeyle sektörün yeni pazar bulma ve ihracatla ilgili becerisinin artırılacağını ifade etti.

İZKA Genel Sekreteri Ergüder Can ise kümelenme konusunda Türkiye'de yıllardır teorik anlamda çalışmaların yürütüldüğünü ancak somut mesafe alınamadığına dikkat çekerek, ''Bu projeyle ilk defa somut olarak, sahada bir sektörün kümelenmesini uygulamış ve göstermiş olacağız. Yıllardır konuşulan kümelenme konusunda bir modeli hayata geçirmiş olacağız'' diye konuştu.

Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından 3 yıl desteklenecek olan projenin ortaklarından İZKA, yurt dışı heyet organizasyonları, EBSO ve Ege İhracatçı Birlikleri ise eğitim ve danışmanlık projeleri konusunda destek verecek.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/egeli-sogutmacilara-ihracat-projesi_88344.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!