Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ege'nin Ciğerleri Yandı

Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, geçen yıl Muğla ve ilçelerinde çıkan 347 yangında 663 hektar ormanlık alanın zarar gördüğünü, orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarına da 36 milyon YTL harcandığını bildirdi. Aydın, 2008 yılındaki yangınla mücadele çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Cumhuriyet EGE
Ege'nin Ciğerleri Yandı

Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, geçen yıl Muğla ve ilçelerinde çıkan 347 yangında 663 hektar ormanlık alanın zarar gördüğünü, orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarına da 36 milyon YTL harcandığını bildirdi. Aydın, 2008 yılındaki yangınla mücadele çalışmaları hakkında bilgi verdi. Küresel ısınma nedeniyle çok sıcak ve kurak bir yaz geçtiğini belirten Aydın, şöyle konuştu: “Bu durum, orman yangınlarıyla mücadele açısından çok riskli bir ortam oluşturdu. Yaz boyunca 24 saat alarmda bekledik. Çıkan yangınları hızlı ve etkin şekilde müdahale ederek söndürdük. Bizi en çok korkutan yangın ise orman işçileri, teknik elemanlar ve 1 basın mensubunun alevlerin arasında kaldığı Yılanlı yangını oldu.”

Son 10 yıllık istatistiklere göre, Muğla'da yılda ortalama 250 orman yangını çıktığını ifade eden Aydın, ''Bu yıl Muğla ve ilçelerinde çıkan 347 yangında 663 hektar ormanlık alan zarar gördü. Yangınlarda zarar gören alanları süratle ağaçlandırıyoruz. Yanan alanların imara açılması söz konusu değil'' dedi. Kentteki yangınların yüzde 20'sinin yıldırım düşmesi, yüzde 54'ünün ihmal ve dikkatsizlikten çıktığını, yüzde 26'sının ise kasıtlı olarak çıkarıldığını bildiren Aydın, ''Bu yıl yangınların yüzde 86'sı saat 10.00-20.00 arasında çıktı. En fazla yangın ağustosta meydana geldi. Orman yangınları açısından temmuz, ağustos ve eylül risk taşıyor'' diye konuştu.

Muğla'daki ormanların 38 yangın kulesi aracılığıyla 24 saat gözetlendiğini vurgulayan Aydın, şunları kaydetti:''Bu yıl Marmaris'te pilot uygulama olarak 'bilgisayarlı görmeye dayalı yangın bulma sistemi' hayata geçirildi ve başarılı oldu. Marmaris'te 4 kameranın kullanıldığı sistem sayesinde, ormanlık alandaki duman ve ateşi anında görüyoruz. 2009'da Bodrum ve Milas'taki ormanlık alanları kameralarla gözleyeceğiz. Sistemdeki kameralar sayesinde, duman ve ateşin görüldüğü noktayı çok hızlı şekilde tarayıp, en yakın ekibi bilgilendiriyoruz. Sistem dumanı en geç 25 saniye içinde fark ediyor.”

Mehmetçikten destek

Kentte 2008'de çıkan orman yangınlarında bin 780 orman işçisi ve 280 teknik elemanın görev yaptığını belirten Aydın, “Büyük yangınlarda Mehmetçiklerimiz de bize yardım etti. Bu yıl yangınla mücadele faaliyetleri için hava aracı gideri olarak 7 milyon YTL, işçi ücreti olarak 23 milyon YTL ve diğer harcamalar için 6 milyon YTL olmak üzere toplam 36 milyon YTL harcandı. Hedefimiz Muğla'yı Ege Bölgesi'nin orman yangınlarıyla mücadele üssü yapmak” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/egenin-cigerleri-yandi_65560.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!