Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

EİE'den Türkiye'nin Enerji Verimliliği Portresi

Türkiye'ye enerjisini verimli kullanmayı öğretmek amacıyla bir yıldır sürdürülen enverIPAB Projesi kapsamında gerçekleştirilen "Türkiye'nin Enerji Verimliliği Bilinci Araştırması"na ilişkin çarpıcı sonuçlar, projenin finalinde dün Elektrik İşleri Etüt İdaresi'nde (EİE) düzenlenen basın toplantısında açıklandı.

yapi.com.tr
1 EİE'den Türkiye'nin Enerji Verimliliği Portresi

Türkiye'ye enerjisini verimli kullanmayı öğretmek amacıyla bir yıldır sürdürülen enverIPAB Projesi kapsamında gerçekleştirilen "Türkiye'nin Enerji Verimliliği Bilinci Araştırması"na ilişkin çarpıcı sonuçlar, projenin finalinde dün Elektrik İşleri Etüt İdaresi'nde (EİE) düzenlenen basın toplantısında açıklandı. Toplantıya, EİE Genel Müdürü Mustafa Kemal Büyükmıhçı, Genel Müdür Yardımcısı Erdal Çelikoğlu, enverIPAB Projesi Ekip Lideri Seppo Silvonen, Elektrik İşleri Etüt İdaresi Tanıtım ve Bilinçlendirme Şube Müdürü ve enverIPAB Proje Koordinatörü Sebahattin Öz ile davetliler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan EİE Genel Müdürü Büyükmıhçı, enverIPAB Projesi'nin hedeflerine başarıyla ulaştığını belirterek, proje kapsamında ev hanımlarına ve halka yönelik, İstanbul'da iki ve Ankara'da üç çalıştay yapıldığını hatırlattı. İlkokul, lise ve üniversitelerde de seminerler düzenlendiğini, 5 adet spot film ile el kitaplarının hazırlandığını anlatan Büyükmıhçı, "Proje'nin hedeflerine başarıyla ulaşmış olmasından dolayı projenin paydaşları olan yerli ve yabancı kuruluşlara ve projede çalışanlara teşekkür ediyor; benzer çalışmaların devamını diliyorum" dedi.

Büyükmıhçı, enerji verimliliği ile ilgili attıkları tüm adımların, gerek kamu kuruluşları, gerek özel sektör, gerekse sivil toplum kuruluşlarının işbirliği ile yapıldığını belirterek, bu işbirliğinin süreceğini söyledi. Enver Motor Hareketi, El Ele Enver Hareketi gibi etkinlikler düzenlediklerini, alışveriş merkezlerinde de enerjinin etkin ve verimli kullanılması ile ilgili çalışmalar yaptıklarını anlatan Büyükmıhçı, "Önemli olan çıktıların güzelliği değil, bu çıktıların faydaya dönüşmesini sağlamamız lazım. Yani tüm enerji kullanan kişi ve kuruluşların enerjiyi verimli ve etkin kullanması için farkındalıkları artırmamız lazım. Bu yöndeki çalışmalarımız yine el birliği ile devam edecek" dedi. 
 
Elektrik İşleri Etüt İdaresi Tanıtım ve Bilinçlendirme Şube Müdürü ve enverIPAB Proje Koordinatörü Sebahattin Öz de, Avrupa Birliği'nin finansman desteğiyle sürdürülen enverIPAB Projesi'nin sonuna geldiklerini belirterek, bugüne kadar proje kapsamında gerçekleştirdikleri tüm bilgilendirme faaliyetlerine ek olarak, bir kamuoyu araştırması yaptırarak Türkiye'nin enerji verimliliği portesini çıkardıklarını söyledi. 'Enerji Verimliliği Bilinci Araştırması'nın, Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesini temsilen seçilmiş 16 ilin kentsel kesimlerinde yaşayan toplam bin 311 kadın ve erkek tüketici ile 'yüz yüze anket tekniği' kullanılarak gerçekleştirildiğini anlatan Öz, araştırmada; enerji tasarrufunun önemi; evlerde su, doğal gaz, elektrik gibi enerji kaynaklarının verimli kullanılması için yapılanlar; binaların ısı yalıtımlı olma oranı; evlerdeki camların niteliği ve ısınma sistemleri gibi sorulara cevap arandığını bildirdi.

Ayrıca kullanılan lamba türleri, elektrikli aletlerin enerji sınıfları, bulaşıkların yıkanma şekli, çamaşır ve bulaşık makinelerinin çalıştırıldığı sıcaklık değerleri, elektrikli aletlerin kapatılma şekli ve çöplerin ayrıştırılması gibi konuların da ele alındığını kaydeden Öz, enerjinin verimli kullanılmasının önemli olduğunu düşünenlerin yüzde 96 gibi yüksek bir oranı kapadığını hatta yüzde 76'lık bir oranın enerji tasarrufunun çok önemli olduğunu düşündüğünü söyledi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/eieden-turkiyenin-enerji-verimliligi-portresi_66219.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Enerji verimliliği projeniz kapsamında bilinçlenen kullanıcılar için öneri: Evlerinde kullandıkları-akkor flamanlı-ampul yerine yeni alacakları (yüksek verimli-düşük kayıplı) ampulleri satın alırken nelere dikkat etmeli? Satın alacakları dükkan -mağaza veya market vb.-den neler talep etmeli? YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!