Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ekim Ayı İşsizlik Verileri

Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan: -''Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre işsizlik oranında bir iyileşme görmesek de işgücüne katılım oranının artmış olması nedeniyle veriyi olumlu buluyoruz''

yapi.com.tr / AA
Ekim Ayı İşsizlik Verileri

Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan, ''Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre işsizlik oranında bir iyileşme görmesek de işgücüne katılım oranının artmış olması nedeniyle veriyi olumlu buluyoruz'' dedi.

TÜİK tarafından açıklanan 2012 yılı ekim ayı işsizlik verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Doğan, TÜİK tarafından bugün açıklanan işsizlik verilerine göre işsizlik oranının değişmeyerek ekim ayında da yüzde 9,1 olarak gerçekleştiğini ifade etti.

Doğan, tarım dışı işsizlik oranının 0,2 puanlık azalışla yüzde 11,4, genç işsizlik oranının ise 0,7 puanlık artışla yüzde 18,1 olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"İşsizlik oranı geçtiğimiz yıl ekim ayında da yüzde 9,1 idi. Buna karşın geçtiğimiz yıl ekim ayında yüzde 50 olan işgücüne katılım oranı bu yıl ekim ayında 1 puanlık artışla yüzde 51 oldu. İstihdam edilenlerin oranı ise, geçen yılın aynı dönemine göre 1 puanlık bir artış göstererek yüzde 45,4'ten yüzde 46,4'e yükseldi. Bu rakamların en anlama geldiğini açıklamak gerekirse nüfusun tamamının yüzde 51'i işgücüne dahil olmuş durumda, başka bir ifade ile çalışanlar ve çalışmaya hazır iş arayanların oranı nüfusun yüzde 51'i. Bu yüzde 51'lik kesimin 46,4'ü halen çalışanlar, iş arayanlar ise bu yüzde 51'lik dilimin kalan 4,6'lık dilimini oluşturuyor. Gelişmişlik açısından işsizlik oranları kadar önemli bir göstergenin de iş gücüne katılım oranı olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle yeterli görmesek de bu kalemde olan artışı olumlu yorumlamak gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre işsizlik oranında bir iyileşme görmesek de işgücüne katılım oranının artmış olması nedeniyle veriyi olumlu buluyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/ekim-ayi-issizlik-verileri_103932.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!