Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ekim Ayında, İkinci El Konut Satış Fiyat Artışında Lider Yine İzmir Oldu

Garanti Bankası'nın desteğiyle Reidin.com ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından hazırlanan Emlak Endeksi'ne göre, geçen ay ikinci el konut satış fiyat artışında lider yine İzmir oldu.

yapi.com.tr / AA
Ekim Ayında, İkinci El Konut Satış Fiyat Artışında Lider Yine İzmir Oldu

Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli'deki ikinci el ve yeni konutlara yönelik Garanti Bankası'nın desteğiyle Reidin.com ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından hazırlanan emlak endekslerinin 2011 Ekim ayı raporu yayınlandı.

Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi'nde bir önceki aya göre yüzde 0,81, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 6,77 oranında artış gerçekleşti. İzmir, Ekim'de bir önceki aya göre metrekare başına yüzde 1,53'lük değer artışıyla, geçen ayki gibi ikinci el konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği il oldu. Aynı dönem içinde ikinci el konut satış fiyatları, İstanbul'da yüzde 0,88, Ankara'da yüzde 0,77, Adana'da yüzde 0,63, Kocaeli'de yüzde 0,55 Antalya'da yüzde 0,51 ve Bursa'da yüzde 0,22 oranında arttı.

Ekim ayında metrekare başına konut kiralarının en fazla yükseldiği il ise yüzde 1,58 artışla, geçen ayki gibi yine İzmir oldu. Aynı dönem içinde konut kira değerleri, İstanbul'da yüzde 1,26, Antalya'da yüzde 1,24, Bursa'da yüzde 0,87 ve Ankara'da yüzde 0,23 oranında arttı. Kocaeli aynı kalırken, Adana'da ise yüzde 0,31 oranında azaldı.

Reidin.com-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi'nin Ekim 2011 raporuna göre de, Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 2,54, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 9,04 oranında artış gerçekleşti.

Ekim ayında satış fiyatları, bir önceki aya göre 1+1 daire tipinde yüzde 4,17, 2+1 daire tipinde yüzde 2,65, 3+1 daire tipinde yüzde 2,27 ve 4+1 daire tipinde ise yüzde 1,42 oranında arttı. Ekim'de yeni konut satış fiyatları, bir önceki aya göre 51-75 metrekare konutlarda yüzde 3,17, 76-100 metrekare konutlarda yüzde 2,34, 101-125 metrekare konutlarda yüzde 1,42, 126-150 metrekare konutlarda yüzde 2,97, 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda ise yüzde 2,95 oranında yükseldi.

GYODER Başkanı Işık Gökkaya, konuya ilişkin değerlendirmesinde, yeni konut fiyatlarında artışın devam ettiğine işaret ederek, ''Bu ayki yüzde 2,54'lük artış oranı, endeksin başlangıcından bugüne kadar gerçekleşen en yüksek aylık artış oranı olarak dikkati çekmektedir. Ancak yılbaşından bu yana bakıldığında, yeni konut fiyat endeksinde yaşanan yüzde 7,5 oranındaki artışın, yüzde 8 oranında artan enflasyon ve yüzde 12,7 oranında yükselen konut inşaat maliyetlerine oranla hala düşük kaldığı görülmektedir. Bu durum, önümüzdeki dönemde yeni konutlarda enflasyona ve maliyet artışlarına paralel fiyat artışlarının devam edebileceğini göstermektedir'' ifadesini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ekim-ayinda-ikinci-el-konut-satis-fiyat-artisinda-lider-yine-izmir-oldu_89743.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!