Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ekonomi Bakanı Çağlayan'dan Cari Açık Açıklaması

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası tarafından bugün açıklanan 2012 yılı Ocak-Mayıs dönemine ilişkin ödemeler dengesi verilerini değerlendirdi.

yapi.com.tr / AA
Ekonomi Bakanı Çağlayan'dan Cari Açık Açıklaması

Ekonomi Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, ekonomik göstergelerden müjdeli haberler gelmeye devam ettiğini belirten Çağlayan, büyüme, enflasyon, ihracat rakamlarından sonra cari açık rakamlarının da Türkiye ekonomisinin yoluna emin adımlarla ilerlediğini gösterdiğini ifade etti.

Çağlayan, Mayıs ayı cari açık rakamının beklentilerin altında gerçekleşmesinin de bu sevinçli haberlerden biri olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
    
''Mayıs ayında cari açık geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25,6 oranında azalarak 5 milyar 83 milyon dolara geriledi. İstikrarlı şekilde gerilemeye devam eden cari açık Ocak-Mayıs döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26,9 oranında gerileyerek 27 milyar 50 milyon dolar oldu. Geçen yıl enerji ürünleri hariç tutulduğunda cari açığımız 3,9 milyar dolardı. Bu yıl ise 1,6 milyar dolara geriledi. Cari açığın gerilemesinde dış ticaret açığının Ocak-Mayıs döneminde yüzde 22,4 oranında azalarak 28,9 milyar dolar düzeyine inmesi ve hizmet gelirlerimizin geçen yılın Mayıs ayına göre yüzde 5, geçen yılın Ocak-Mayıs dönemine göre ise yüzde 1 oranında artarak 12 milyar 240 milyon dolara ulaşması önemli rol oynadı. Türkiye'nin büyük potansiyeli bulunan hizmet ihracatına sağlanan desteklerle hizmet gelirlerimiz gelecek yıllarda önemli ölçüde artacak ve cari açığın kapanmasına yardım edecek.''
   
''Yatırım teşviklerinin olumlu etkisi olacak''
   
Ocak-Mayıs döneminde uluslararası doğrudan yatırımların geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artarak 6 milyar 454 milyon dolara çıkmasını da kendilerini sevindiren başka bir gelişme olarak değerlendiren Çağlayan, yatırım teşviklerinin orta vadede istihdamdan üretime ve cari açığa kadar çok farklı alanlarda olumlu etkisi olacağını bildirdi. Bakan Çağlayan, Türkiye'nin cari açık sorununu bu defa kalıcı olarak bir daha ortaya çıkmayacak şekilde çözmek için çalıştıklarını vurgulayarak, değerlendirmesini şöyle tamamladı:
    
''Uygulamaya koyduğumuz yeni teşvik sistemimiz, özellikler uluslararası doğrudan yatırımcılar için büyük fırsatlar sunuyor. Uluslararası doğrudan yatırım girişlerinde önümüzdeki dönemde yaşanacak gelişmelerle birlikte cari açık konusunda çok daha olumlu gelişmelere şahit olacağız. Cari açığın yıl sonunda 65 milyar dolar civarında olmasını ve GSYİH'ya oranının yüzde 8'in altında olmasını bekliyorum.''

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/ekonomi-bakani-caglayandan-cari-acik-aciklamasi_100793.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!