Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ekonomi Üçüncü Çeyrekte %1,6 Büyüdü

Üretim yöntemiyle hesaplanan gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) 2012 üçüncü çeyrek sonuçlarını açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye ekonomisinin bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 1,6 büyüdüğünü bildirdi.

yapi.com.tr / AA
Ekonomi Üçüncü Çeyrekte %1,6 Büyüdü

TÜİK açıklamasına göre, üretim yöntemiyle hesaplanan GSYH tahmininde, 2012 yılı üçüncü üç aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre cari fiyatlarla GSYH, yüzde 7,7'lik artışla 377 milyar 584 milyon lira oldu. Sabit fiyatlarla ise bu dönemde GSYH, yüzde 1,6 artışla 31 milyar 594 milyon lira oldu. Öte yandan, takvim etkisinden arındırılmış sabit fiyatlarla GSYH bu yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,9'luk artış gösterdi. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH değeri de bir önceki döneme göre yüzde 0,2 arttı.

En fazla gayrimenkul, kiralama büyüdü
    
Türkiye ekonomisinde 2012 yılının 9 aylık döneminde sabit fiyatlarla en fazla büyüyen sektör, yüzde 6,7 ile gayrimenkul, kiralama ve iş faaliyetleri olurken, sektörün 9 aylık dönemde cari fiyatlarla büyüklüğü 49 milyar 940 milyon 828 bin liraya ulaştı.
     
Söz konusu dönemde elektrik, gaz, buhar ve sıcak su üretimi ve dağıtımı yüzde 6,2, ev içi personel çalıştıran hanehalkları yüzde 5,6, sağlık işleri ve sosyal hizmetler yüzde 4,7, balıkçılık 4,3 büyüdü.

GSYH büyüklüğü cari fiyatlarla 9 aylık dönemde 1 trilyon 57 milyar 347 milyon 799 bin lira oldu. Yılın dokuz aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre sabit fiyatlarla GSYH, yüzde 2,6'lık artışla 87 milyar 655 milyon lira olarak gerçekleşti.
    
Büyüme hızlarında revizyon
    
Bu arada, TÜİK, bu yılın ilk iki çeyreğindeki büyüme hızlarını revize etti. Buna göre, yılının ilk çeyreğinde yüzde 3,3 olarak açıklanan sabit fiyatlarla büyüme hızını yüzde 3,4'e, ikinci çeyreğinde yüzde 2,9 olarak açıklanana büyüme hızı rakamı da yüzde 3'e revize edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ekonomi-ucuncu-ceyrekte-1-6-buyudu_103324.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!