Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Amerikan Şirketlerine göre ''Türkiye'deki İş ve Yatırım İklimi'' Olumlu

Türkiye'deki İş ve Yatırı İklimi Raporu'na göre Amerikan şirketlerinin yüzde 75'i Türkiye'de iş geliştirmek için olumlu bir ortamı olduğunu ve dörtte üçü de Türkiye'nin önemli bir pazar olduğunu düşünüyor.

yapi.com.tr / AA
Amerikan Şirketlerine göre ''Türkiye'deki İş ve Yatırım İklimi'' Olumlu

p>Amerikan Şirketleri Derneği-Amerikan Ticaret Odası Türkiye (ABFT/AmCham Türkiye) tarafından GFK Araştırma Türkiye işbirliğiyle yürütülen ''Türkiye'de İş ve Yatırım İklimi'' araştırmasının 2012 yılı sonuçları düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Araştırma sonuçları, uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'ye verdiği yatırım yapılabilir notu ile paralellik gösterdi. Rapor, katılımcı şirketlerin geleceğe ilişkin iyimserliklerini koruduğunu da ortaya koydu.
     
Türkiye'de faaliyet gösteren medikal, enerji, gıda ve finans gibi Amerikalı yatırımcıları kapsamlı bir şekilde temsil eden sektörlerdeki 89 üst düzey yöneticinin Türkiye'de genel yatırım iklimi, makroekonomik durum, hükümet yetkilileriyle iletişim olanakları, altyapı, vergilendirme, yasal sistem, iş gücü, eğitim gibi konulardaki değerlendirmeleriyle şekillenen araştırma sonuçları, bugünün yanı sıra geleceğe dair beklentileri de yansıtıyor. Araştırmadaki 'Genel İş Ortamı' başlığı altında yer alan sorulara verilen cevaplara göre, araştırmaya katılanların yüzde 75'i Türkiye'de iş geliştirmek için olumlu bir ortam olduğunu ve dörtte üçü Türkiye'nin önemli bir pazar olduğunu düşünüyor.
    
Kur ve faiz politikasını destekliyor, kişisel gelir vergisinden şikayet ediyorlar
    
Araştırmaya göre Türkiye'deki genel iş ortamı hakkındaki algıları ise özetle şu şekilde oluştu:

Katılımcılar arasında Türkiye'nin bir pazar olarak potansiyeline inananların oranı artarken, yolsuzlukların olumsuz algısında bir azalma görülüyor. Teşvikler ve yasal düzenlemelerin de olumlu etkilerini akılda tutmakta yarar bulunuyor.

Makroekonomik şartlar konusunda 2010 yılından itibaren olumlu algılamaların arttığını ortaya koyan araştırma, hükümetin uyguladığı kur ve faiz politikasına destek verildiğini de gösteriyor. ABD kökenli yatırımcıların makroekonomik gidişattan memnun oldukları, ekonomik istikrarsızlık konusunda bir kaygılarının olmadığı görülüyor. Hükümetin ekonomik politikalarına ve krizle mücadele kapasitesine duydukları güven devam ediyor.

Yatırım eğilimleri söz konusu olduğunda ise, görüşülen kişilerin yüzde 82'si firmasının Türkiye'ye yatırım yapmasını iyi bir karar olarak değerlendiriyor. Katılımcıların yüzde 86'sı Türkiye'de yatırım yapmayı tavsiye ediyor, yine yüzde 76 oranındaki katılımcı da firmasının Türkiye'ye yatırım yapma konusunda hevesli olduğunu belirtiyor.

ABD kökenli firma yetkilileri hükümet ihalelerinin ve kararlarının şeffaflığı konusunda son iki yıla göre daha olumlu algılara sahip. Türkiye'de uygulanmakta olan vergi sistemi konusunda ise katılımcılar kişisel gelir vergisinin yüksekliğinden şikayet ediyor, ancak kurumlar vergisi uygulamalarından memnun olduklarını dile getiriyor.

Katılımcıların yüzde 93'ü gelecekte Türkiye'de faaliyetlerini sürdürmeye devam edecek, ancak 2011 yılında yüzde 84'lük bir kesim firmasının Türkiye'de daha fazla yatırım yapacağı kanısına sahipken, bu oran 2012'de 8 puan düşerek, yüzde 76'ya geriledi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/amerikan-sirketlerine-gore-turkiyedeki-is-ve-yatirim-iklimi-olumlu_103462.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!