Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ekonomideki Küçülme, Elektrik Üreticilerini Vurdu

Hesapsız kitapsız enerji piyasasına giren yatırımcılar, faaliyetlerini birer birer sonlandırmaya başladı. TOBB verilerine göre, kapısına en fazla kilit vuran şirketler arasında elektrik üreticileri ilk sırada yer alıyor.

yapi.com.tr
Ekonomideki Küçülme, Elektrik Üreticilerini Vurdu

Ekonomideki küçülme elektrik üretim şirketlerini vurdu. Arz ve talep arasındaki dengesizlik nedeniyle yatırımcılar piyasadan çekilmeye başladı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) verilerinden yapılan hesaplamaya göre, Ocak 2013'ten Ekim 2019'a kadar geçen dönemde bin 273 elektrik enerjisi üreten anonim şirket kapısına kilit vurdu. Son iki yıldır, kapanan tüm anonim şirketler arasında ilk sırada yer alan enerji sektöründe adeta yaprak dökümü yaşanıyor.

Sözcü'den İsmail Şahin'in haberine göre; 2013 yılında 56 şirket kapanırken, bu rakam toplam kapanan şirketler içerisinde yüzde 3'lük orana denk geliyordu. 2018 yılında kapanan elektrik üretim şirketi 364'e yükselirken, genel oran içindeki pay yüzde 14.94'e çıktı. 2019 yılının ilk 10 ayında ise 289 elektrik üreticisi faaliyetini sonlandırdı. Sektörün plansız büyüdüğüne işaret eden enerji politikaları uzmanı Necdet Pamir, “Konunun uzmanı olmayan çok sayıda girişimci yüksek kazanç beklentisiyle sektöre girdi. Arz ve talep dengesi bozuldu” dedi.

Geçmişte yapılan talep tahminlerinin sektörü cazip kılmak için şişirildiğini ifade eden Pamir, “Eş-dost girsin, para kazansın hesabı şaştı. Talepten fazla üretim olunca firmalar zarar etmeye başladı” dedi. TMMOB Makine Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Grubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz ise başta güneş enerjisini kullanarak lisansız elektrik üretimi yapmak üzere son yıllarda çok şirket kurulduğuna dikkat çekti.

Yabancı da kaçıyor
Türkyılmaz, “Dağıtım şirketleri, kendileri de üretim yaptığı için küçük üreticilerden alım yapmak istemedi. Hesapsız kitapsız açılan şirketler de kapısına kilit vurmaya başladı” ifadelerini kullandı. Bütün sorunların talep tahminlerindeki hatadan kaynaklandığını kaydeden Türkyılmaz, “Yıllarca uyardık ama dinletemedik. Alışveriş merkezleri ve Suriyeli sığınmacılarınki dışında talep artışı yok. Gelinen noktada yabancılar hisse satıp pazardan çıkıyor, yerliler de faaliyetlerini sonlandırıyor.” dedi. Ekonomideki küçülme, sanayideki daralma ve zamlar nedeniyle tüketimin azalması durumunda sektörden çıkışın süreceğini ifade eden Türkyılmaz şunları söyledi: “Elektrik, doğalgaz gibi enerji kaynaklarının nihai tüketiciye yeterli, kesintisiz ve ödenebilir koşullarda sunulması gerekiyor. Bunun için enerji yatırımlarının; tüketiciye, çevreye ve ekonomiye gereksiz yükler getirmeyecek şekilde yapılması lazım. Birçok şirketin kâr hırsına terk edilmiş bu düzensiz ve plansız yapı değişmezse, bedeli halkın sırtına yüklenmeye devam edecek.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ekonomideki-kuculme-elektrik-ureticilerini-vurdu_175654.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!