Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ekrem İmamoğlu İstanbul ile İlgili Projelerini Anlattı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Taksim ile ilgili; "Yarışma usulü ile Taksim'e yeni bir proje yaptıracağız " dedi.

yapi.com.tr
Ekrem İmamoğlu İstanbul ile İlgili Projelerini Anlattı

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Halk TV canlı yayınında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun konuşmasından öne çıkan kısımlar şu şekilde:

"Büyük kentlerdeki meydanları önemseyeceğiz"
"İstanbul korunması gereken alanları o kadar çok ki. Ne yazık ki bazen koruma adı altında yok ettiğimiz yerler var. Taksim en öncelikli noktalarımızdan birisi. Taksim'de yapılan bir uygulama var ve kimseyi mutlu etmiyor. Beton yüzeyin oluşması zevk noktasında herkesi mutsuz ediyor. En çok dinlediğim sorunlardan biri. Herkesin zevk alacağı bir alana dönüştüreceğiz Taksim'i. Elbette ki mevcut imkanlarla. Kesinlikle halk ya da halkın dinamikleri işin içinde olacak. Yarışma usulüyle kurum ve kuruluşların katılımını sağlayacağız. Ayrıca demokratik katılım ile bu projeleri halka soracağız.

İstanbul’un önceliği simgesel bir anlamda Taksim meydanı. Beşiktaş meydanı da dokunulması gereken bir yer. Buralar simgeler anlamda bir buluşma, aynı zamanda toplumsal uzlaşma için buluşma yeri. Büyük kentlerin meydanlarını çok önemseyeceğiz.

Saraçhane’deki bina sürprizi
Saraçhane'deki bu yapı mimari açıdan da çok önemli bir eser. Bu binaya çok nitelikli bir kütüphane yapacağız. Yurtiçi, yurtdışı insanların gelip arşiv karıştıracağı bir kütüphane olacak. Ayrıca gönüllülerden kuracağımız İstanbul Kurulları bu binada çalışacak. Belediye başkanı halkın arasında olacak.

Anıtkabir'e uzun yıllardır kurumsal bir ziyaret yapılmamış
Anıtkabir'e uzun yıllardır kurumsal bir ziyaret yapılmamış. Bireysel olarak yapmış olabilirler yanlış anlamasınlar. Büyükşehirin tüm meclis üyeleri, 39 belediye başkanımız ve ben Anıtkabir'i ziyaret programı yaptık.

Esenler Otogar projesi
Esenler kocaman bir alan. 27-28 yılı bulmuş bir geçmişi var. Yap-işlet-devret süresi görevi geri almamızdan 2-3 gün önce doldu. Kurtköy’de Anadolu yakası garı, bir tanede Hadımköy bölgesinde bir otogar yapacağız. İstanbul içinde de mini otogarlarla desteklenecek. Orayı akla ve bilime peşkeş çekeceğim. Üretim ve istihdam merkezi haline getireceğim orayı. Polis oraya baskın yaptı. Pislik içerisinde. Orada oluşan suç merkezi Güngören’i etkiliyor, Esenler’i etkiliyor. Bayrampaşa’yı etkiliyor.

Metro ulaşımı var. Tramvay ulaşımına yakın. Başka bir müjde daha verelim. İstanbul’a yapacağımız 15 yaşam vadisinden birinin de merkezinde. Onbinlerce gencimizin eğitim aldığı hayata hazırlandığı bir yer olacak.

Teknokent yapılıyor nerde İzmit’te… Bu kitleyi şehrin dışında bir yere getiremezsiniz. Kentin içinde tutacaksınız. Ümraniye gibi Kartal-Pendik gibi…”

http://www.yapi.com.tr/haberler/ekrem-imamoglu-istanbul-ile-ilgili-projelerini-anlatti_173740.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!