Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Eksiklerle Dolu "Dünyanın En Büyük Adliyesi"!

'En büyük adliye'nin adliyelik olduğu davada bilirkişi raporu mahkemeye ulaştı. Bilirkişi raporuna göre, yaklaşık 3 yıldır faaliyette olan Kartal'daki İstanbul Anadolu Adalet Sarayı'nın peyzay ve mimari, mekanik, elektrik tesisatı, X-Ray-metal kapı ve el dedektörlerinde eksiklikleri devam ediyor.

yapi.com.tr
Eksiklerle Dolu "Dünyanın En Büyük Adliyesi"!

DHA'nın haberine göre, "Dünyanın en büyük adliyesi" olduğu belirtilen Kartal'daki İstanbul Anadolu Adalet Sarayı'nın inşaatının yapımında kusurlu ve noksan imalatlar bulunmasına rağmen bu işleri tamamlanmış göstererek, geçici kabul işlemini sağladığı öne sürülen 7 kişi hakkında açılan davada bilirkişi raporu mahkemeye ulaştı.

Adliyenin 239 bölgesinde inceleme

Anadolu 18. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasında mahkeme, iddianameye konu adliyede eksik olduğu belirtilen 810 kalemin tespitinin yapılması istemişti. Bunun üzerine mimar, inşaat, elektrik ve makine mühendislerinden oluşan 4 kişilik bilirkişi heyeti, adliyenin 239 bölgesinde incelemelerde bulundu.

3 yıldır faaliyette olan adliyede eksiklikler devam ediyor

39 sayfadan oluşan bilirkişi raporunda, 810 kalemden 'geçici kabul' sonrası yapılan işlemlerin listesi hazırlandı. Yaklaşık 3 yıldır faaliyette olan adliyede eksikliklerin tamamlanamadığı tespit edildi.

Bilirkişi raporunda adliyenin peyjaz ve mimari yönünden eksik olan 280 kaleminden 82'sinin, mekanik yönünden 202 kalemden 94'ünün, elektrik tesisatı yönünden ise 328 kalemde eksik imalatın tespit edildiği belirtildi.

Bu eksik ve kusurlu işlerin yapılmadığının tespit edildiği kaydedildi.

X-RAY de dedektörlerde de eksiklikler mevcut

X-Ray ve metal kapı ve el dedektörü yönünden 8 kalemin eksik olduğu ifade edilen raporda, yangın sistemlerinin çalışmadığı için yangın algılama sistemi ile entegrasyonunun yapılamadığı ifade edildi.

Eksiklikleri adliye tamamlıyor

Sanık yüklenici firmanın adliyenin yapım işlerini bir noktaya kadar bitirdiği, geçici kabul sonrası adliyeye taşınmanın gerçekleşmesi sonucu elindeki malzemeleri adliyenin teknik servisine teslim ederek sahayı terk ettiği anlatılan raporda, geri kalan eksiklerin adliyenin teknik ekiplerince ve dışardan satın alınan hizmetler ile tamamlandığının anlaşıldığı kaydedildi.

Davaya 3 sanık daha eklendi

Öte yandan 7 kişi hakkında "Edimin ifasına fesat karıştırma" suçundan 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davaya 3 sanık daha eklendi.

Mahkemenin bulunduğu ihbar üzerine, aynı suçlamayla yüklenici firma olan Şira Elektrik İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Limitet Şirketi'nin ortağı Fatih Gürpınar ve Hanifi Kaya, yüklenici firma hissedarlığını ve müdürlüğünü yapan Şakir Bakır hakkında dava açıldı.

İddianameden

Anadolu Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Yapı Denetim Heyetinde görevli Mehmet Emin Birpınar, Eray Angı, Emrah Tolu, Reşat Hamutçu ve Haluk Kemal Can'ın görevlerinin gerektirdiği dikkati ve özeni göstermeyip 810 kalem noksan ve kusurlu işlerin giderildiğine dair tutanak düzenlemek ve bu tutanağı Bakanlık Yapı İşleri Genel Müdürlüğü'e gönderip adliyenin inşaatının geçici kabul işlemlerini sağlayarak yüklenici firmanın çok sayıda eksiğine rağmen hak edişlerinin ödenmesini sağladıkları öne sürüldü. İddianamede, şüpheli mimar Burhanettin Haldun Erdoğan'ın tespit edilen mimari eksikliklerini kontrol etmeyip görevi ve yükümlülükleri yönünden gerekli dikkat ve özeni göstermediği savunulurken, Şira Elektrik İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Limitet Şirketi'nin yetkilisi Muharrem İlkar'ın noksan ve kusurlu imalatlar yaparak sözleşme ile yüklendiği işi sözleşmeye aykırı şekilde noksan ve kusurlu teslim edip haksız bir şekilde hak ediş bedelleri aldığı belirtildi. 7 kişi hakkında "Edimin ifasına fesat karıştırma" suçundan 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eksiklerle-dolu-dunyanin-en-buyuk-adliyesi_125527.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!