Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

El Maktum'a "Yıldırım" Destek!

Liman kurmak için Kocaeli Yarımca'da aldığı arazideki yasal izinleri bir türlü çözemeyen Dubai Şeyhi El Maktum'un şirketi Dubai Ports'un imdadına Fenerbahçe Başkanı Yıldırım yetişti.

Sabah Gazetesi /Erhan ÖZTÜRK
El Maktum'a "Yıldırım" Destek!

iman kurmak için Kocaeli Yarımca'da satın aldığı arazideki yasal izinleri bir türlü çözemeyen Dubai Şeyhi El Maktum'un şirketi Dubai Ports'un imdadına Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Yıldırım yetişti. Yıldırım'ın şirketi Maktaş'ın taşeronlar aracılığıyla inşaatını yapmaya başladığı limanda, Dubai Ports yetkilileri, Yıldırım'ın bürokratik işlemlerde yardımcı olduğunu belirtti. Evyap'ın liman yapmak için aldığı ancak daha sonra 82 milyon dolara Erdemir'e sattığı Yarımca arazisinde son günlerde hareketlilik arttı. 2005'te arazinin yüzde 50'sini 105 milyon dolar vererek alan Dubai Ports, gerekli izinleri almak için harekete geçti. Genelkurmay, Ulaştırma, Bayındırlık ve Çevre Bakanlıkları, Denizcilik Müsteşarlığı, Kocaeli Valiliği ve Körfez Belediyesi'nin de bulunduğu 7 kurumdan izin için uğraşan Dubai Ports, Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu için uzun süre çaba harcadığı öğrenildi.

Yıldırım devreye girdi
ÇED raporunun bir türlü çıkmaması nedeniyle planlanan şekilde inşaata başlayamayan Dubai Ports'un, imdadına Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım yetiştiği öğrenildi. Dubai Ports yetkilileri, bürokratik işlemler konusunda 'yardımcı' olduğunu söyledikleri Aziz Yıldırım'ın Dubai Ports Genel Müdürü Robert Walker ile birlikte limanla ilgili ilçe kaymakamı, belediye başkanını ziyaret etmesi de şirkete 'yardımcı olduğu' bilgisini destekler nitelikte. Ayrıca Yarımca arazisindeki inşaatı yerinde izleyen SABAH, Aziz Yıldırım'ın şirketi Maktaş'ın taşeronlar aracılığıyla limanda köprü ve üst geçit inşaatına başladığı liman inşaatının üstgeçidinin yapıldığını gözlemledi. Yıldırım'ın sık sık bölgeye giderek gelişmeleri yerinde takip ettiği belirtilirken bin 200 konteyner kapasiteli liman inşaatının tamamı 2008'de bitirilmesi hedeflendiği kaydediliyor. Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Dubai Ports Genel Müdürü Walker'ın yardımcısı Eda Gençarslan, Aziz Yıldırım'ın liman işletmesine ortak olup olmadığıyla ilgili sorumuza, "Aziz Yıldırım bize bürokratik konularda yardımcı oluyor. Ortaklıkla ilgili henüz kesinleşmiş birşey yok. Ancak olabilir" diyerek Yıldırım'ın desteğini doğruladı.

İzinler bitmedi

Bazı izinlerin henüz kesinleşmediğini belirten Gençarslan, gelişmelerle ilgili basına sadece Dubai'de bulunan merkezin açıklamaya yetkili olduğunu belirterek detay vermek istemediğini söyledi.

Erdemir 82 milyon $'a aldı, yarısını 105 milyona sattı

Erdemir 82 milyon $'a aldı, yarısını 105 milyona sattı Özelleştirme İdaresi'nden araziyi 1998'de açık artırmada 30.5 milyon dolara Evyap almıştı. Ancak 1999 depreminden sonra imar planı değişince Evyap yatırımını Tuzla'ya kaydırdı. Atıl kalan araziyi limanından yararlanmak isteyen Erdemir, 82 milyon dolara satın aldı. Erdemir ise 2005'te arazinin bir kısmını 105 milyon dolara Dubai Ports'a sattı. Alınan bilgilere göre daha önce Evyap'ın liman yapmak için çalışmalara başladığı ve 35 dönümlük bir denize dolgu yaptığı bölgede yaklaşık 170 dönümlük bir alanın daha doldurulacağı gerekçesiyle Yıldırım, bölgede bulunan taşocağı sahipleriyle görüşüyor. Arazinin denizde yapılan dolgusuyla birlikte yaklaşık 470 dönüm olacağı belirtiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/el-maktuma-yildirim-destek_59172.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!