Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Elazığ'da 19 Bin 500 Konutun 2 Bin 500'ü Tamamlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Elazığ’da başlatmış olduğumuz 19 bin 500 konuttan 2 bin 500 konutu tamamladık ve teslime hazır hale getirdik." dedi.

yapi.com.tr
Elazığ'da 19 Bin 500 Konutun 2 Bin 500'ü Tamamlandı

24 Ocak'ta Elazığ'da meydana gelen deprem sonrasında yapımına başlanılan ve tamamlanan konutları Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yerinde inceledi. Karşıyaka Mahallesi'nde tamamlanan 439 konutu inceleyen Bakan Kurum, ardından açıklamalarda bulundu.

İHA'da yer alan habere göre; depremi anımsatarak konuşmasına başlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Hem Elazığ'da hem Malatya'da hissedilen deprem çerçevesinde hızlı bir şekilde çalışmalarımızı başlattık. Elazığ için seferber olduk. Dün Elazığ için seferber olmuştuk, bugün de İzmir'imiz için tüm Türkiye yaraları sarmak için hep birlikte var gücümüzle yapılması gereken tüm çalışmaları yapma gayreti içerisine girdik." diye konuştu.

Elazığ için vatandaşlara 1 yıl bitmeden konutları etaplar halinde teslim edecekleri sözü verdiklerini aktaran Bakan Kurum, “Elazığ ve Malatya'mızdaki yaşam kalitesini yükseltecek adımları atacağımızın sözünü vermiştik. Bugün bu sözleri tutmanın gururu, mutluluğu içerisindeyiz. O gün enkaz altında yakınlarını bekleyen kardeşlerimizin bugün sağlam evlerindeki mutluluklarına şahit oluyoruz. Şuan için Elazığ'da başlatmış olduğumuz 19 bin 500 konuttan 2 bin 500 konutunu tamamladık ve teslime hazır hale getirdik. Yıl sonuna kadar 8 bin konutu bitireceğimizi, etaplar halinde de diğer konutları bitirmek suretiyle Elazığ'ın tarihinin Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşümünü, deprem dönüşümünü gerçekleştireceğimizi ifade etmiştik. İnşallah etaplar halinde de Elazığ ve Malatya'daki konutlarımızı afetzede vatandaşlarımıza teslim etmiş olacağız." şeklinde konuştu.

"İzmir'de de 1 yıl içerisinde konutlarımızı veriyor olacağız"
30 Ekim'de İzmir'de meydana gelen depremle ilgili de konuşan Bakan Kurum, “Tüm Türkiye o gün İzmir'in yanında oldu. Elazığ'da, Malatya'da, Bingöl'de ne yaptıysak oradaki projelerimizin aynısını İzmir'e yapmak için seferber olduk. Orada da 1 yıl içerisinde konutlarımızı veriyor olacağız. Cumhurbaşkanımız vatandaşlarımızın uygun şartlarda ödeyebilmesi adına konut fiyatlarında yüzde 50'ye varan indirimler yaptı, bu müjdeyi vatandaşlarımızla paylaştılar. Bu çerçevede 2 yıl ödemesiz 18 yıl sıfır faizle AFAD'dan hak sahibi olan vatandaşlarımız ödemelerini yapıyor olacaklar. Artık daha huzurlu, güvenlik, mutlu bir şekilde konutlarımızda yaşıyor olacaklar.” ifadelerini kullandı.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kurum, ”Biz hasar tespitlerini yaparken bir taraftan da yeni projelerin yapım sürecine girdik. Vatandaşımızın mağdur olmaması adına da hızlı bir şekilde binaların enkaz kaldırma sürecini, bir taraftan da yıkım çalışmalarını yürüttük. Bir taraftan da yeni konutlarını yapım sürecini yürüttük. Bulunduğumuz alanda kentsel dönüşümden riskli alan olarak tespit ettiğimiz hem ağır hasarlı bina hem de riskli binaların olduğu bir alandı. Vatandaşımızın mevcut hakları çerçevesinde 2+1 dairesi olana 2+1, 3+1 dairesi olana 3+1 şeklinde planlanmış bir projedir. Elazığ genelinde de vatandaşlarımıza dükkanları ile ilgili aynı metre kare ama biraz azı ama yerinde ama biraz ötesinde olmak suretiyle yerinde dönüşüm yapıyoruz. Çok önemli projedir. Depremden sonra Mustafapaşa'da, Rüstempaşa'da, Karşıyaka ve Abdullahpaşa Mahallelerinde vatandaşımızın komşusundan ayırmayacak şekilde yapıyoruz. Vatandaşlarımızın mevcut hakları neyse o haklar çerçevesinde yapılması gereken tüm çalışmalar yapılmaktadır.” diye konuştu.

"Orta hasarlıya 2 yıl ödemesiz, 8 yıl faizsiz kredi desteği"
Bakan Kurum, "Rezerv alanlarda fazla konut üretmek, orta hasarlı binalarda ada bazlı anlaşan vatandaşlarımıza da destek olacak adımlarımızı da atacağımızı söyledik. İnşallah o adımlarımızı da atmak suretiyle buradan hızlı bir şekilde yaralarımızı saracağız. Yıl sonuna 8 bin konut bitirmeyi planlıyoruz. İnşallah bir aksilik çıkmazsa yıl sonuna 8 bin konutu bitirip vatandaşlarımıza teslim ediyor olacağız. Orta hasarlı binalarla ilgili AFAD'ımızın 2 yıl ödemesiz 8 yıl sıfır faizli kredisi var. Kentsel dönüşümden talep eden vatandaşlarımıza kentsel dönüşüm alanı ilan etmek suretiyle her türlü desteği veriyor olacağız." şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/elazigda-19-bin-500-konutun-2-bin-500u-tamamlandi_182937.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!