Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

ELDER Akıllı Şebekelere Geçişte Danışmanlık Hizmeti Alacak

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER), akıllı şebekelere geçiş için yol haritasını belirlemeye hazırlanırken, söz konusu süreçte danışmanlık hizmet ihalesi için teklif kabul edeceğini duyurdu

yapi.com.tr / AA
ELDER Akıllı Şebekelere Geçişte Danışmanlık Hizmeti Alacak

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) tarafından yapılan açıklamada, 'Türkiye Akıllı Şebekeler 2020 Yol Haritası Projesi' ile tüketicilerin elektrik piyasasına aktif katılımının sağlanacağı, yenilenebilir enerjinin üretimdeki payının artırılacağı ve enerji kalitesinin iyileştirileceği anımsatıldı.

ELDER'in proje için 6 Kasım Cuma gününe kadar danışmanlık hizmet ihalesi için teklif kabul edeceğinin duyurulduğu açıklamada, danışmanlık ihale süreci 9 ay olarak belirlendi. Teklif dosyalarının elden veya posta-kargo yoluyla teslim edilebileceği ifade edildi. İhale sonrası, Türkiye için akıllı şebekelere geçiş senaryolarının kararlaştırılması amacıyla tüm elektrik dağıtım şirketlerinden gelecek bilgiler ile mevcut durum belirlenecek, kullanılan ve kullanılması planlanan sistemlerinin olgunluk ve yeterlilik seviyesinin tanımlanması gibi analizler yapılacak. Ayrıca, proje kapsamında dünya genelinde farklı ülkelerin ve uluslararası örgütlenmelerin akıllı şebeke vizyonları, hedefleri, gerçekleştirdikleri ve gerçekleştirilmesine karar verdikleri temel akıllı şebeke uygulamalarının değerlendirilmesi, Türkiye’de gerçekleştirilebilecek akıllı şebeke uygulamalarının fizibilitelerinin yapılması da hedefleniyor.

"Ekonomiye, çevreye ve tüketiciye avantaj"

Yapılan açıklamada, akıllı şebekelerin ekonomi, çevre ve tüketiciye fayda sağlanacağının altı çizilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Şebekedeki kesintilerin sayısının azalması, kesintilerin süresinin kısalması, iş kazalarının azalması, işletme maliyetlerinde tasarruf sağlanması, yenilenebilir enerji kaynaklarının şebekeye entegrasyonunun kolaylaştırılması, kullanılan elektriğin kalitesinin artması ve enerji alım maliyetlerinin düşmesi sayılabilecek önemli etkilerden. Bu kapsamda ELDER, akıllı şebekelere geçiş noktasında, gerek Ar-Ge çalışmaları ile gerekse de küresel trendleri takip ederek sektöre sağladığı katıyı arttırmayı amaçlıyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/elder-akilli-sebekelere-geciste-danismanlik-hizmeti-alacak_137734.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!