Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Elektrik Dağıtım Sektöründe Kritik Talep

Elektrik dağıtım şirketleri, enerji yönetiminden, özelleştirme sırasında ödedikleri bedelin “varlık tabanı”na eklenmesini ve elektrik tarifesi üzerinden geri verilmesini istedi.

yapi.com.tr
Elektrik Dağıtım Sektöründe Kritik Talep

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği’nin (ELDER) 12. sektör toplantısı, bu ayın ilk günlerinde Afyonkarahisar’da gerçekleştirildi. Toplantıya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz da katıldı. Elektrik dağıtım sektörünün sorunları ve çözüm önerileri tartışıldı. Özellikle, finansal sorunlar ve abonelerin tepkilerine yol açan “dağıtım bedeli” konuşuldu.

İşte en kritik talep
Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberine göre; dağıtım şirketleri, enerji yönetiminden, özelleştirme sırasında ödedikleri bedelin “varlık tabanı”na eklenmesini ve tarife yoluyla geri verilmesini istedi.

Peki, bu ne anlama geliyor? Türkiye’de, 21 elektrik dağıtım bölgesi bulunuyor. Hükümet, dağıtım bölgelerini işletme hakkı devri (İHD) yöntemiyle özelleştirdi. Şirketler, işletme hakkını almak amacıyla açılan ihalelerde yarıştı. Kazanan şirket, dolar kuru üzerinden ödeme yaptı ve dağıtım bölgesini devraldı.

Dağıtım şirketleri, işte bu bedelin “varlık tabanı”na eklenmesini ve belli bir dönem içinde tarifelere yansıtılarak, kendilerine iade edilmesini istiyor.

Enerji yönetiminin tavrı ne? Enerji yönetimi, bu kritik talebe mesafeli duruyor. Bunun, elektrik tarifeleri üzerinde her yıl milyarlarca liralık ek maliyet anlamına geleceğine işaret ediyor. Ekonomik ve finansal ağır koşulların hüküm sürdüğü bir dönemde bu talebin hayata geçirilme olasılığı çok düşük bulunuyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir...

http://www.yapi.com.tr/haberler/elektrik-dagitim-sektorunde-kritik-talep_172739.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!