Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Elektrik Dağıtım Sektöründe Özel Sektör Payı %50'ye Dayandı

Elektrik dağıtım sektöründe 26 yıl önce ilk adımları atılan özelleştirme sürecinde yarı yol katedildi. 1984 yılında başlayan dağıtım özelleştirmesi serüveninde bugün itibariyle özel sektörün payı yüzde 50'ye yaklaştı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), 2008 yılında başlattığı süreci, en geç 2011 yılında tamamlamayı hedeflerken, bugüne kadar 52

Referans Gazetesi
Elektrik Dağıtım Sektöründe Özel Sektör Payı %50'ye Dayandı

Elektrik dağıtım sektöründe 26 yıl önce ilk adımları atılan özelleştirme sürecinde yarı yol katedildi. 1984 yılında başlayan dağıtım özelleştirmesi serüveninde bugün itibariyle özel sektörün payı yüzde 50'ye yaklaştı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), 2008 yılında başlattığı süreci, en geç 2011 yılında tamamlamayı hedeflerken, bugüne kadar 52 il ve ilçeyi kapsayan 11 ayrı elektrik dağıtım bölgesi için ihale yaptı. 4 bölgenin işletme haklarını özel sektöre devreden ÖİB'nin önünde Boğaziçi, Dicle, Sakarya, Gediz bölgelerini kapsayan büyük bir ihale var. Bu ihale gerçekleştirildikten sonra ise Adana, Gaziantep'in içinde bulunduğu Toroslar, İstanbul'un Anadolu Yakası, Antalya'nın içinde yer aldığı Akdeniz dağıtım bölgeleri için de özelleştirme süreci başlayacak. Böylece özel sektör payı yüzde 50'nin de üzerine çıkacak.
 
Bugüne kadar yapılanlar

ÖİB 52 il ve ilçeyi kapsayan 11 ayrı elektrik dağıtım bölgesi için ihale yaptı. Bu ihaleler arasında en büyük ilgiyi ise ilk ihale olan ve Ankara'ya elektrik dağıtan Başkent A.Ş gördü. Sabancı ve Avusturyalı Verbund'un birlikte katılarak 1.2 milyar dolar ile en yüksek teklifi verdiği ihalenin yanı sıra Sakarya, Meram ve Osmangazi bölgelerinin de özelleştirme işlemleri tamamlanarak işletme hakları özel sektöre devredildi. 32 il ve ilçeyi kapsayan Aras, Çoruh, Yeşilırmak, Uludağ, Çamlıbel, Fırat, Van bölgeleri için devir işlemleri ise henüz devam ediyor. Aras için Danıştay'dan yeterli rekabet ortamı oluşmadığı için yürütmeyi durdurma kararı çıktığı için bekleme sürecinde bulunuluyor. Aydın-Denizli-Muğla ile Kayseri ve Civarı elektrik dağıtım bölgeleri ise 3096 sayılı yasaya göre özel sektöre devredildi. Kahramanmaraş ve Adıyaman illerini kapsayan Göksu bölgesi de aynı şekilde özelleştirilmek üzere progam dışına alındı. Şu anda TEDAŞ'ın pazar payı yüzde 52 civarında bulunurken, özel sektörün payı ise yüzde 24-25'lerde bulunuyor. Devri beklenen bölgelerin işlemleri de tamamlandıktan sonra özel sektör ile kamunun pazar payı eşitlenecek. Yakın zamanda yapılacak olan ve İstanbul'un Avrupa yakasının da bulunduğu 4 bölgenin ihalesi sonrasında ise özel sektörün pazar payı kamuyu aşacak.
 
Anadolu Yakası, Antalya ve Adana sırada

ÖİB'nin yakın zamanda yapacağı ihaleler arasında ise en çok İstanbul'un Avrupa Yakası dikkatleri üzerine çekerken, Trakya bölgesi ile İzmir'i kapsayan Gediz bölgesi için de rekabetin yoğun yaşanması bekleniyor. Ancak ÖİB'nin gelecek dönemde yapacağı diğer ihaleler de oldukça çekişmeli olacak. ÖİB'nin programına göre, Adana, Gaziantep, Hatay, Mersin Kilis, Osmaniye'yi kapsayan Toroslar, İstanbul'un Anadolu Yakası'na elektrik dağıtan AYEDAŞ, Antalya, Burdur ve Isparta'yı içine alan Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ'nin de işletme hakkı özel sektöre devredilecek. Bu 3 bölge arasında ise elektrik tüketimi ve abone sayısı ile Toroslar ön plana çıkıyor.

 

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/elektrik-dagitim-sektorunde-ozel-sektor-payi-50ye-dayandi_81400.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!