Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Elektrik Mühendisinin İşe Alımdaki Mağduriyeti Giderilsin

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, yazılı bir açıklamada bulunarak, meslektaşlarının KPSS'deki mağduriyetlerinin giderilmesini istedi. Mühendislik mesleğinin hatalı eğitim politikaları sonucu itibarsız hale getirilmeye çalışıldığını dile getiren yazıda, elektrik-elektronik mühendislerinin KPSS'de alanlarıyla ilgili işyerlerine

yapi.com.tr
Elektrik Mühendisinin İşe Alımdaki Mağduriyeti Giderilsin

MMOB Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi 19. Dönem Yönetim Kurulu'nun yaptığı basın açıklamasında; Elektrik ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü mezunları devlet kadrolarına yerleştirilirken 'Elektrik Mühendisliği' bölümü ile 'Elektrik-Elektronik Mühendisliği' bölümü mezunlarının, farklı meslek grupları gibi kabul edilerek kontenjanların ayrı ayrı belirlenmesinin hak kayıplarına neden olduğuna dikkat çekildi.

Birçok Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü mezununun, üniversitede okurken Elektrik Mühendisliği bölümünün seçmeli derslerini alıp Elektrik-Elektronik Mühendisi unvanıyla mezun olmasına karşın, kamuya memur alımı yapılırken Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü mezunlarının, Elektrik Mühendisi talep edilen ilanlara başvuramadıkları ve sonrasında da hakklarını arayamamadıkları dile getirildi.

Elektrik-Elektronik Mühendisleri'nin uzun zamandır süren bu sorunlarının KPSS 2009 Kasım ataması döneminde de yinelendiğinin belirtildiği açıklamada; toplam 21 ayrı iş yeri için, 39 adet Elektrik-Elektronik Mühendisi alınacağı duyurulurken, toplam 50 ayrı birim için 79 adet Elektrik Mühendisi kadrosu ilan edildiği; açılan kadroların ise yalnızca Elektrik Mühendisi olarak ilan edilmesinin Elektrik-Eletronik Mühendisleri'nin bu kadrolara başvuramayarak mağdur olmalarına neden olduğu belirtildi.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümüne 2008 yılında toplam 49 üniversitede 4239 kontenjan açılıp, bu  bölümden her yıl 3000-4000 civarında mezun verilirken kamuda açılan kadroların azlığı işsiz mühendislerin katlanarak artmasına neden oluyor.

Geçmişte Elektrik Mühendisliği'nin alt dalları olan disiplinlere ait mesleki faaliyetlerin artık farklı unvanlara sahip mühendisler tarafından yapılıyor olması, meslek alanları bazında hangi unvanların kesiştiğinin ya da ayrıştığının,ülke şartları da göz önüne alınarak, belirlenmesi ihtiyacını doğuruyor.

EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu, üniversitelerin ilgili bölümlerinden her yıl mezun olacakların sayısının; Elektrik, Elektronik, Elektrik-Elektronik, Bilgisayar, Biyomedikal, Elektronik Haberleşme alanında gerekli ihtiyaca göre planlanarak, üniversitelerin eğitim kadroları güçlendirilerek, herkese nitelikli ücretsiz eğitim hakkı tanınmasının gerekliliğine dikkat çekiyor. Türkiye çapında diploma eşdeğerliliği tanınmış devlet ve vakıf üniversitelerinin, Elektrik-Elektronik, Elektronik, Bilgisayar, Biyomedikal, Elektronik Haberleşme Mühendisliği bölümlerinden mezun olanların, KPSS‘de yaşadıkları mağduriyetler giderilmesi, mevzuatlarda gerekli düzenlemeler yapılarak var olan haksızlıklar ortadan kaldırılması için gereğinin yapılmasını talep ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/elektrik-muhendisinin-ise-alimdaki-magduriyeti-giderilsin_74814.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!