Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Eleştirel Kent Hareketleri

İstanbul’da kent politikası sahnesinde varlıklarını tüm küçültücü çabalara rağmen ısrarla sürdüren eleştirel sivil hareketler gerçek anlamda politika yapacak muhatap arıyorlar. Gerçek politika yapma süreci farklı lisanların birbiri ile müzakeresini içerdiğinden “sağlıklaştırma”, “yerinde koruma”, “yapabilir kılma”, “karbon izi sıfır” gibi

Radikal İKİ
Eleştirel Kent Hareketleri

İstanbul S.O.S., daha önceki deneyimleri de alarak, ortak bir sesle eleştirel kentsel hareketin çıtasını yükseltmek üzere harekete geçiyor

Küresel krizin görünür kıldığı sorunlar akabinde “kentler insanlar içindir, kâr için değil” sloganıyla çıkış yapan, aralarında David Harvey gibi ünlü akademisyenlerin yer aldığı eleştirel kent araştırmacıları, neoliberal kentleşme biçiminin yıkıcılığına ve sürdürülemezliğine dikkati çekerek, eleştirel teori ve pratiğin daha adil bir kent için neler söyleyebileceğini tartışmaya başladılar.

İnsanları kârın önüne koyma talebinin aslında çoğunluğun hemfikir olduğu ortak bir arzu olduğuna işaret eden akademisyenler, tıpkı sağlık hizmetlerinde, eğitimde, hatta sanat alanında olduğu gibi kentin de neden kârdan önce insana hizmet prensibinin hayata geçirildiği, David Harvey’in deyimiyle bir “umut alanı” olarak ele alınamayacağını soruyorlar. Kentlerimizi hipertüketiciliğe ve rant mekanizmasına teslim eden ve kısaca neoliberal olarak tanımlayabileceğimiz, temel özelliği seçimle gelen yöneticilerin imkanları kârdan yana seferber etmek konusunda ana rolü oynamaları olan politikanın geriye çekilmesi için eleştirel teori ne yapabilir, ne önerebilir?

İşte geçtiğimiz pazar günü İstanbul’un Galatasaray Meydanı’nda bir gösteri yapan İstanbul S.O.S. sivil insiyatifi, ne yapabiliriz sorusuna Peter Marcuse’nin önerdiği stratejilerden ilkini gerçekleştirerek bir hareket yarattı. Eleştirel akademisyenlerin önde gelenlerinden Peter Marcuse, Eleştirel Planlama başlığı altında topladığı eylem önerisini “açığa çıkarmak, öneri yapmak, politikleştirmek” şeklinde özetliyor. Açığa çıkarmaktan kasıt, sorunların temel dinamiklerini analiz ederek kamuoyu ile paylaşmak. Öneri yapmak ile söylenen, kentsel dinamiklerden ve değişimden doğrudan etkilenenlerle birlikte çalışarak uygulamaya dönük öneriler, programlar, stratejiler geliştirmek. Ve politikleştirmek ise uygulama sürecinin gerçekleşebilmesi için yapılacak kurumsal ortaklıklar için zemin hazırlamak, günden güne süreci takip etmek, medya gibi kamuoyu görüşünü etkileyenleri bilgilendirmek ve politika sahnesinde alternatif bakış açılarını dillendirmek.

Bütün bu adımlar birbirine bağlı, birbirini besleyen süreçler. Bir zaman önce Sulukule Platformu tarafından yürütülen çalışmanın bir özeti bu. İstanbul S.O.S. şimdiye kadar oluşmuş çeşitli kent hareketlerinin deneyimlerinden de beslenerek, ortak bir sesle eleştirel kentsel hareketin çıtasını yükseltmek üzere harekete geçiyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/elestirel-kent-hareketleri_81611.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!