Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Boynuzlu Köprü İnşa Edilirse İstanbul Tehlike Listesi'ne Girecek

UNESCO Komitesi, İstanbul'u "Tehlikede Olan Kültür Mirası Listesi"ne almadan önce Türkiye'ye son bir şans verdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yeni bir ÇED raporu ve alan yönetim planı hazırlamak için altı ayı var. Kriterlerden biri, projesini Başkan Topbaş'ın hazırladığı Haliç Metro Köprüsü'nde değişiklik yapılması.

bianet.org
Boynuzlu Köprü İnşa Edilirse İstanbul Tehlike Listesi'ne Girecek

İstanbul'u "Tehlikede Olan Kültür Mirasları Listesi"ne almayı düşünen UNESCO Dünya Mirası Komitesi'nin gerekçelerinden biri Haliç Metro Köprüsü'nün İstanbul siluetine vereceği zarar. Kararda, Haliç üzerine inşası teklif edilen metro asma köprüsünün "kültür varlıklarının olağanüstü evrensel değerini ve bütünlüğünü geriye dönülemez biçimde etkileyebileceği" belirtiliyor.

Haliç Metro Köprüsü planlarının revizyonunu da içeren yeni bir "alan yönetim planı" hazırlamak için Türkiye'nin önünde altı ay var. Uluslararası uzmanların katılımıyla hazırlanacak Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun 15 Ekim 2010'da tamamlanması ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bu rapor doğrultusunda hazırlayacağı bir yönetim planını Şubat 2011'e kadar Komite'ye sunması gerekiyor.

"Tehlike sürüyor, bir dizi revizyon yapmak gerek"

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı, Mimar Sinan Üniversitesi (MSÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz İncedayı da tehlikenin sürdüğüne, bir dizi revizyon yapılması gerektiğine işaret ediyor. İncedayı'ya göre, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almak Türkiye'ye uluslararası itibar getiriyor; turizm, tanıtım ve değerlerin korunması açısından destek sağlıyor. Tehlike Altındaki Miras Listesi'ne girmek ise dünyaya mal olmuş bir kültür değerini koruyamadığımız anlamına gelecek. Kültür başkenti olmuş bir kent adına önemli bir çelişki.

Yarışma açılmadı

Haliç Metro Köprüsü projesinin uluslararası yarışma açılmaksızın hayata geçirilmesini de eleştiren İncedayı, Komite'nin 2006'dan bu yana köprüye ilişkin eleştirilerde bulunduğunu vurguluyor.

"Köprünün taşıyıcı ayakları, sembolik değer verilerek yüksek tutulmuştu. Eleştiriler doğrultusunda bu yükseklik, minarelerle ve Süleymaniye siluetiyle yarışmaması adına Süleymaniye kotuna indirildi. Ancak revizyon yeterli görülmedi. Komitenin 2006 tarihli kararında, 'Haliç Metro Köprüsü 65 metre yüksekliğindeki ayaklarıyla Süleymaniye Camiinin manzarasını olumsuz etkileyecektir' denildi. "

12 yıllık bir inat: Haliç Metro Köprüsü

Haliç Metro Köprüsü ilk olarak 1998'de, konsept projeyi çizen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın verdiği bir röportajda gündeme geldi. Köprü güzergahı ile ilgili projeler, 6 Temmuz 2005'te Koruma Kurulu'nca onaylandı. Aynı yıl köprü inşaatı için açılan ihalenin son anda iptal edilmesi de tartışma yarattı.

Köprü ile ilgili en çok tartışılan konu, köprüdeki taşıyıcı kulenin 82 metre olmasıydı. Koruma Kurulu bu teklifi kabul etmeyince kule yükseklikleri önce 65 metreye, sonra da 55 metreye düşürüldü.

Dünya Miras Komitesinin geçtiğimiz hafta Brezilya'da gerçekleştirdiği toplantıya sunulan metinde "Haliç üzerindeki metro köprüsünün, Üstün Evrensel Değere ve Varlığının bütünlüğüne geri döndürülemez zararlar vereceği" belirtildi:

"Şu andaki köprü projesi inşa edildiği takdirde İstanbul'un 2011 yılında Dünya Miras Listesinden tamamıyla silinmesini değerlendirmek üzere bu yıl Tehlike Altındaki Dünya Miras Listesi'ne yazmaya karar verir."

ETİKETLER: kent koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/boynuzlu-kopru-insa-edilirse-istanbul-tehlike-listesine-girecek_81742.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!