Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Elmadağ’a Yeni Arıtma Tesisi

Elmadağ’da yapımına başlanan arıtma tesisinin 2011 yılında bitirilmesi planlanıyor. Projeyle, 3 kilometre uzunluğunda olacak borular sayesinde kirli su arıtma tesislerinden geçirildiktan sonra 400 metre sonra doğal olarak temiz su yatağına aktarılarak, çevrenin ekolojik dengesi bozulmadan Kargalı Çayı’na akmaya devam edecek.

Hürriyet ANKARA
Elmadağ’a Yeni Arıtma Tesisi

Elmadağ’da yapımına başlanan arıtma tesisinin 2011 yılında bitirilmesi planlanıyor. Projeyle, 3 kilometre uzunluğunda olacak borular sayesinde kirli su arıtma tesislerinden geçirildiktan sonra 400 metre sonra doğal olarak temiz su yatağına aktarılarak, çevrenin ekolojik dengesi bozulmadan Kargalı Çayı’na akmaya devam edecek.

Elmadağ’da ASKİ tarafından ihale edilerek yapımına başlanan arıtma tesisi, 2011 yılında bitecek. Üçevler Mahallesi Deveci Mevkii’nde arıtma tesisi inşaatı çalışmalarına başlandı. Geçen yıllarda yaz ayında ilçe merkezinden geçen Kargalı Çayı’na karışan Elmadağ’ın atık suları, çıkardığı kötü kokularla bölgede bulunan mahalle sakinlerini zor durumda bırakırken Kargalı Çayı’nın geçtiği dere boyunca sivrisenekten geçilmediği hatırlatıldı. Üçevler Deveci Mevkisi’nde yapımına kısa sürede başlanan Elmadağ Pis Su Arıtma Tesisi inşaatı, 23 dönüm arazi üzerinde kurulacak.

Biyolojik tesiste iki çökertme havuzu ve bir labaratuvar yapılacak. Elmadağ merkezde borularla yer altına alınacak atık sular, yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda Kargalı Deresi boyunca arıtma tesisine taşınarak arıtılacak.

Doğal yapı bozulmayacak

Kargalı Deresi’nin doğal yapısının bozulmadan kirli ve temiz suyu tesise taşınacağını belirten Haysel İnşaat şantiye şefi Hasan Yılmaz, ASKİ’nin ihale ettiği Elmadağ atık su tesisi projesi içerisinde iki çökertme havuzu ve bir labaratuvar çalışmalarına başladıklarını, 2011 yılının ilk aylarında tamamlanarak ASKİ’ye teslim edeceklerini söyledi.

İlçe merkezinden borularla taşınacak kirli suların ayrı bir ihale ile yüklenici bir firmaya verilerek taşınacağını belirten Yılmaz, “Yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda olacak borular sayesinde kirli su arıtma tesislerinden geçirildiktan sonra 400 metre sonra doğal olarak temiz su yatağına aktarılark, çevrenin ekolojik dengesi bozulmadan Kargalı Çayı’na akmaya devam edecek” dedi.

Rekabet vatandaşa yaradı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bir süre önce resmi açılışını gerçekleştirdiği ve sık sık kazaların yaşandığı Elmadağ viyadüğünün devreye girmesi sonucu 10 kilometre kısalarak 68 kilometreye düşen Kırıkkale-Ankara arası, otobüs firmalarının da büyük rekabeti sonucu 6 TL’den 2 TL’ye indirildi.

2 liraya bilet

Kırıkkale otogarında bazı firmalar arasında yaşanan rekabet nedeniyle bilet fiyatlarının 2 TL’ye indirilmesi, vatandaşların yüzünü güldürdü. Vatandaşlar, firmalar arasında yaşanan rekabetin kısa süreli olma yerine daimi olmasını isterken, tekrar eski fiyata çekilmesinden endişelendiklerini dile getirdiler. Fiyat rekabetinin diğer iller için de geçerli olduğu belirtildi.

Tedbir alındı

Bu arada firmalar arasında yaşanan rekabet sonucu çıkabilecek olumsuzluklara karşı polis, zabıta ve özel güvenlik elemanları da tedbirlerini sıklaştırdı. Terminal içinde yoğunluk yaşanırken, otobüs seferlerinin zamanında yapılmasına çalışılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/elmadaga-yeni-aritma-tesisi_77056.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!