Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Emaar Square’ye Sahte ÇED

İstanbul Göztepe’de Dubaili şirket Emaar Gayrimenkul tarafından kentin en büyük projelerinden biri olarak yükselen ‘Emaar Square’in ‘ÇED Gerekli Değildir’ belgesinin sahte olduğu ortaya çıktı. Sahte belgenin ortaya çıkmasının ardından Emaar, yeniden başvuru yaptı ve bu kez gerçek ‘ÇED gerekli değildir’ belgesini aldı.

yapi.com.tr
‘Emaar Square’ye Sahte ÇED

Radikal Gazetesi'nden Serkan Ocak'ın haberine göre Emaar, sahte belge hazırlayarak kendilerini dolandıran Sistem Çevre Mühendislik Danışmanlık Hizmetleri firması hakkında da suç duyurusunda bulundu.

Emaar, 2008 Şubat ayında Halis Toprak’ın TMSF’ye geçen Libadiye’deki arazisini satın aldı. Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı lisansına sahip 8 firma arasında ihale açtı. İhaleyi 4 bin 675 dolar + KDV karşılığında Sistem Çevre Mühendislik Danışmanlık Hizmetleri adlı firma aldı. Firma Şubat 2009’da ön rapor sundu. Şubat 2011’de de İstanbul Çevre ve Orman Müdürlüğü (yeni adıyla İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) onaylı ‘ÇED gerekli değildir’ belgesini Emaar’a verdi.

Ancak Çevre Müdürlüğü yaptığı rutin denetimlerde sisteminde Emaar’ın ÇED gerekli değildir belgesini bulamadı. Müdürlük konuyu savcılığa bildirdi. Savcılık da belgede sahteciliği ortaya çıkardı. Konuyla ilgili dava açıldı. Sahte belgeyi hazırlayan firma sahibi D.U.T. bir süre tutuklu kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. D.U.T de suçunu kabul etti. İfadesinde dayısının kredi kartı borcu için yaptığını söyledi. Ayrıca yargı süreci devam ederken, sahte ÇED belgesi hazırlayan firmanın resmi harçla ilgili de sahte bir banka dekontu hazırladığı ortaya çıktı. Sistem Çevre Mühendislik Danışmanlık Hizmetleri firmasının lisansı olayın ortaya çıkmasının ardından 17 Kasım 2011’de iptal edildi.

Emaar yeni belge aldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Emaar’ın bu süreçte müşteki (şikâyetçi) durumunda olduğunu belirtirken; Emaar Genel Müdürü Ozan Balaban, “ÇED gerekli değildir belgesi için Şubat 2012’de Ankaralı başka bir firma seçtik. Nisan 2012’de onay sonra da Mayıs 2012’de belediyeden yapı ruhsatını aldık. Bizim açımızdan bir ihmalkârlığımız, sahtekârlığımız ve eksikliğimiz yok” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/emaar-squareye-sahte-ced_103834.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!