Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Sinefiller Emek Sineması'na...

Emek Sineması Önce Yıkılacak Sonra Taşınacak

Beyoğlu'nun en eski sinemalarından biri olan tarihi Emek Sineması'nın üzerinde kara bulutlar dolaşıyor. Tarihi kimliği, barok ve rococo bezeli duvarları, 875 kişilik ihtişamlı salonu, görkemli perdesi ve yüksek duvarları ile diğer sinemalardan ayrılan 85 yıllık Emek Sineması'nın yıkılıp yeniden inşa edilmesi gündemde. Beyoğlu Belediyesi'nin

Referans Gazetesi
1 Emek Sineması Önce Yıkılacak Sonra Taşınacak

STRONG>Beyoğlu'nun en eski sinemalarından biri olan tarihi Emek Sineması'nın üzerinde kara bulutlar dolaşıyor. Tarihi kimliği, barok ve rococo bezeli duvarları, 875 kişilik ihtişamlı salonu, görkemli perdesi ve yüksek duvarları ile diğer sinemalardan ayrılan 85 yıllık Emek Sineması'nın yıkılıp yeniden inşa edilmesi gündemde. Beyoğlu Belediyesi'nin sunduğu bir yenileme projesi, mimarlarla belediyeyi bir kez daha karşı karşıya getirdi.

Sinemanın yıkılıp restorasyonu devam eden Serkildoryan (Cercle d'Orient) kompleksinin üst katına yeniden inşa edilmesinin planlandığını iddia eden mimarlar öfkeli... İstanbul Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı, projenin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nca kabul edildiğini söyleyerek, "Bu, o kadar saçma bir durum ki Süleymaniye Camii'ni yıkıp yeniden inşa etmekle eşdeğer" dedi. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ise "O şimdi anıtlar kurulunun tasdiklediği bir proje. Bina içinde çözülecek bir sorun o, ha bodrumda durmuş ha ikinci katta. Önemli olan Emek Sineması'nın korunması" diye konuştu. Sinemanın işletmeciliğini üstlenen Mars Sinemaları Genel Müdürü Semih Hoşgör ise "İstanbul Kültür Başkenti Projeleri kapsamında Ayağaza Kültür Merkezi ve Emek Sineması ile ilgili öyle bir konu geçti. Ama henüz net değil" dedi.
 
Kopyası mı yapılacak?

İstanbul Kültür Başkenti projeleri kapsamında Ayağaza Kültür Merkezi'ni de tamamlayacak olan Multi Turkmall'un oraya bir alışveriş merkezi inşa ettiğini, bu kapsamda Emek Sineması'nın yıkılıp birebir kopyasının üst kata yapılacağını belirten Mücella Yapıcı, "Belediyenin önerisi olan bu proje Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na geldi. Ben yenileme kurulunda gözlemci üyeyim. Kurul projeyi ilke olarak kabul etti ancak henüz onaylanmadı. İlke olarak kabul edilen şeyse, Emek Sineması'nın yıkılması ve yerine yapılacak AVM'nin en üst katına kopyasının yapılması" dedi.

Projenin mimari açıdan bir intiharla eşdeğer olduğunu söyleyen Yapıcı, "Bu o kadar saçma bir durum ki Süleymaniye Camii'ni yıkıp yeniden inşa etmekle eşdeğer. Kurul kararının elimize geçmesinin ardından harekete geçeceğiz" diye konuştu. Bir süre önce sinemanın işletmesini Emekli Sandığı'ndan alan Mars Sinemaları Genel Müdürü Semih Hoşgör ise "İstanbul Kültür Başkenti projeleri içinde Ayağaza Kültür Merkezi ve Emek Sineması ile ilgili öyle bir konu geçti. Ama henüz net değil" diyor. Hoşgör, restorasyonun aynı tarihi doku içerisinde yapılacağını belirtti.
 
Yeri değil dokusu önemli

Konuyla ilgili görüştüğümüz Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ise "O şimdi anıtlar kurulunun tasdiklediği bir proje. Teknik konular bunlar, ben fazla girmiyorum ama Emek Sineması aynen korunacak. Binanın iç düzenlemelerinde ona göre bir düzenleme yapılıyordur. Üst kata taşınma meselesi yapılınca gerçekleşecek. Bina içinde, inşaat teknikleriyle çözülecek bir sorun o. Sonuçta ha bodrumda durmuş, ha ikinci katta. Önemli olan o binanın içinde Emek Sineması'nın olması" dedi. Serkildoryan kompleksindeki binaların kümülatif olarak restore edildiğini söyleyen Demircan, "Hepsinin kümülatif olarak, onun içinde restore ediliyor olması bizim için önemli. Emek Sineması'nın birebir aynen korunmak suretiyle olması bizim için önemli. Yeri bir kat yukarıda, iki kat aşağıda, teknik insanların vereceği bir karar" dedi.
 
20 yıldır film festivalinin ev sahibi

Son yirmi yıldır "İstanbul Film Festivali"ne ev sahipliği yapan sinema, serüvenine 1924 yılında "Melek" adıyla başladı. Perdenin her iki yanında yer alan, art nouveau tarzı melek figürlerinden ismini alan sinemanın ilk sahipleri, o dönem İpek ve Sümer sinemalarının da sahipleri olan, A. Saltiel ile H. Artidi. Daha sonra Emekli Sandığı'na geçen sinemayı 1958 yılına kadar İpekçi kardeşler işletti. Bu tarihte Emekli Sandığı, sinemanın işletmeciliğini de alarak adını "Emek" olarak değiştirdi. 1969 yılında Turgut Demirağ'a geçen sinemanın işletmesini 1975 yılından 2000'li yıllara kadar İsmet Kurtuluş ve Süreyya Kurtuluş yaptı. Daha sonra ise işletmesini Mars Group üstlendi. Sinema son olarak 2000 yılında bir restorasyondan geçti. Geçen aylarda perdesinin kapatan sinemanın bulunduğu adanın tümü restore ediliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/emek-sinemasi-once-yikilacak-sonra-tasinacak_75290.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Biz neden değerlerimize sahip çıkamıyoruz? Birileri gelip ben bunu yıkıcam deyince yıkılıyor mu yani! Bu kadar basit mi? Ben Emek'siz bir Film Festivali hatta Emek Sineması o kadar önemli ki Emek'siz bir İstanbul düşünmek istemiyorum. Ama ne yazık ki kötüler kazanıyor yine. Değerlerini yitiren İstanbul'da yaşamak çok anlamsız. Keşke bu sadece bir kabus olsa da uyansak. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!