Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sinefiller Emek Sineması'na Sahip Çıkıyor!

Yıkılarak alışveriş merkezi yapılması planlanan Beyoğlu Emek sinemasına sahip çıkan bir grup eylemci cumartesi akşamı herkesi Dziga Vertov'un Kameralı Adam filminin gösterimi için sinemaya çağırdı. İstanbul Kültür Sanat Varyetesi (İKSV) eylemi İstanbul Film Festival'inin açılış gününe denk getirdi. İnternet üzerinden örgütlenen eylem saat

bianet.org
Sinefiller Emek Sineması'na Sahip Çıkıyor!

Yıkılarak alışveriş merkezi yapılması planlanan Beyoğlu Emek sinemasına sahip çıkan bir grup eylemci cumartesi akşamı herkesi Dziga Vertov'un Kameralı Adam filminin gösterimi için sinemaya çağırdı. İstanbul Kültür Sanat Varyetesi (İKSV) eylemi İstanbul Film Festivali'nin açılış gününe denk getirdi. İnternet üzerinden örgütlenen eylem saat 20.00'da.

Çağrı şöyle:

"Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin ya da öncesinde Sinema Günleri’nin bütün önemli etkinliklerinin gerçekleştirildiği Emek Sineması’nın son sekiz aydır kapalı olmasına İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı başta olmak üzere tüm “sanat” çevresinin sessiz kalışına isyanım var!

"Yıkanların, yıkımı  gizleyenlerin, bütün bunlara şahit olup da susanların cepleri kentsel dönüşümün rantıyla dolu. AKP hükümetinin 2002’den bu yana küresel kent olma yolundaki İstanbul'da kentsel dönüşüm, yenileme, yeniden canlandırma kavramları arkasına gizlemeye çalıştığı tüm uygulamaları kamu yararına aykırı bulduğum için Emek Sineması’nın yıkılmasına karşıyım."

875 kişilik Emek sinemasının tarihi 1924'e dayanıyor.

Beyoğlu Belediye başkanı Ahmet Misbah Demircan 11 Mart'ta yaptığı açıklamada "Emek Sineması ve bağlı bulunduğu Cercle d'Orient binasının sahibi Kültür Bakanlığı. Bu yapı bakanlık tarafından Multi Turkmall'a kiralandı. Bina ve Emek Sineması birebir restore edilecek. Binanın ve Emek'in yıkılması söz konusu değil. Beyoğlu Belediyesi olarak restorasyona destek veriyoruz. Restorasyon, Anıtlar Kurulu kararıyla yapılacak. Ne zaman başlayacağını bilemiyoruz" demişti.

Mimarlar Odası'ysa onaylanan projede sinemanın yıkılacağının göründüğünü söyleyerek dava açtı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sinefiller-emek-sinemasina-sahip-cikiyor_78212.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!