Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Emekli Sandığı Ankara'nın Simgesi Gökdeleni Satıyor

Türkiye'nin ilk gökdeleni, bir zamanlar Ankara'da Kızılay'ın simgesi olan Kızılay İşhanı ile Ulus'taki Ulus İş Hanı Emekli Sandığı tarafından satış

Sabah
1 Emekli Sandığı Ankara'nın Simgesi Gökdeleni Satıyor

b>Türkiye'nin ilk gökdeleni, bir zamanlar Ankara'da Kızılay'ın simgesi olan Kızılay İşhanı ile Ulus'taki Ulus İş Hanı Emekli Sandığı tarafından satışa çıkarıldı.

Emekli Sandığı'nın 'yeteri kadar kira geliri elde edilemediği' gerekçesiyle satışa çıkardığı gökdelen 1960'lı yılların 'medar-ı iftarı' idi. 'Türkiye'nin ilk gökdeleni' olarak anılan bina, çok partili döneme geçtikten sonra yapıldı. 1959-1965 yılları arasında tamamen Türk mühendis ve işçileri tarafından yapılan 24 katlı, 76 metre yükseklikteki Kızılay İşhanı 50 milyon liraya mal olmuş ve 4 Kasım 1965'te işyerleri 350 lira ile bin lira arasında değişen fiyatlarla satışa çıkarılmıştı.

Emekli Sandığı'nın satışa çıkardığı Ulus İş Hanı da 4 yıl öncesine kadar İdare ve Bölge Mahkemesi olarak kullanıldı. Emekli Sandığı Genel Müdürü Mehmet Ali Özyer, binaların satışı için Değer Tespit Komisyonu'nun kurulduğunu ifade ederek, "Şuan için ortada bir alıcı yok. Satış için ihale açılacak. İhaleden önce değer tespit çalışmalarının tamamlanması gerekiyor" diye konuştu.


http://www.yapi.com.tr/haberler/emekli-sandigi-ankaranin-simgesi-gokdeleni-satiyor_21384.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Sadece arsa değerini hesaplayın derim; ilerde yeni bir trafik stratejisini düşünün derim. Derim derim derim de kime derim.. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!