Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Eminönü Mahallesi’ne Anayasa Mahkemesi Onayı

Anayasa Mahkemesi, nüfusu 2 binin altına düşen 862 belde belediyesi ile 283 ilk kademe belediyesinin tüzel kişiliğinin kaldırılması, 43 yeni ilçe kurulmasına yönelik yasanın iptali istemiyle açılan davayı sonuçlandırdı. Mahkeme, altıya karşı beş oyla, aralarında İstanbul Eminönü, Bahçeşehir belediyeleri gibi belediyelerin mahalleye dönüştürülerek

Radikal Gazetesi
‘Eminönü Mahallesi’ne Anayasa Mahkemesi Onayı

Anayasa Mahkemesi, nüfusu 2 binin altına düşen 862 belde belediyesi ile 283 ilk kademe belediyesinin tüzel kişiliğinin kaldırılması, 43 yeni ilçe kurulmasına yönelik yasanın iptali istemiyle açılan davayı sonuçlandırdı. Mahkeme, altıya karşı beş oyla, aralarında İstanbul Eminönü, Bahçeşehir belediyeleri gibi belediyelerin mahalleye dönüştürülerek başka bir belediyeye bağlanmasını hukuka uygun buldu. Nüfuslarının 2 binin üzerinde olduğu başvurusunda bulunan 122 belde belediyesinin ise durumuna yeniden bakılacak. Oylamanın kaderini, oturuma katılmayan asıl üyenin yerine oy kullanan yedek üyenin, ‘ret’ yönündeki tercihi değiştirdi.

CHP, yasanın yürürlüğe girmesinden sonra Anayasa Mahkemesine açtığı davada, kanun bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle dava açmıştı. Davayı dün esastan görüşen Anayasa Mahkemesi, 43 yeni ilçe kurulması, 862 belde belediyesi ile 283 ilk kademe belediyesinin tüzel kişiliğinin kaldırılmasına yönelik yasanın iptali istemini dün karara bağladı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana büyükşehir belediye başkanları gibi isimlerin yasayla ilgili görüşlerini önceki gün dinleyen Yüksek Mahkeme heyeti, dün mesai saati bitimine kadar süren görüşmeler sonunda kararını açıkladı.

Yedek üye katıldı

CHP’nin açtığı davada mahkeme, altıya karşı beş oyla yasanın geçici 1. maddesi dışındaki tüm maddelerinin iptali istemini reddetti. Oylamanın sonucunun belirlenmesinde, oylamaya katılmayan asıl üye Necmi Özler’in yerine oy kullanan yedek üye Mustafa Yıldırım etkili oldu. Yıldırım, iptal isteminin reddi yönünde oy kullandı. Böylece altıya karşı beş oyluk tablo çıktı. Buna göre, aralarında İstanbul Eminönü, Bahçehir, Kumburgaz, Ankara Temelli, Yenikent, Esenboğa gibi tanınmış belediyelerin de bulunduğu 283 belediyenin mahalleye dönüştürülerek başka bir belediyeye bağlanması kesinleşti.

Yeni belediyeler

Yasaya göre, İstanbul’da sekiz, İzmir’de iki, Ankara’da da bir yeni ilçe belediyesi kurulurken, Eminönü ilçesi ise Fatih ilçesine bağlandı. Yasayla, İstanbul’da sekiz belde veya semt ilçe statütüsüne kavuştu, İstanbul’un yeni ilçelerinin şu anda bağlı bulundukları belediyeler şöyle:

Arnavutköy (Gaziosmanpaşa), Sultangazi (Gaziosmanpaşa), Ataşehir (Ümraniye), Çekmeköy (Ümraniye), Başakşehir (Esenler), Beylikdüzü (Büyükçekmece), Esenyurt (Büyükçekmece), Sancaktepe (Bağcılar).

Mahkeme yasanın sadece 862 belde belediyesinin köye dönüştürülmesine yönelik geçici 1. maddesinin iptaline karar verirken, bu karar sadece bazı belediyeleri kurtarıyor. Anayasa Mahkemesi, 862 belediye arasında yer alan 4 belediyenin başka belde belediyeleriyle birleştiğine, 122 belediyenin nüfusunun 2 binin üzerinde olduğuna yönelik tespit davası açtığına dikkati çekerek, bu belediyelerin nüfusunun 2 binin altında olup olmadığının net biçimde saptanması gerektiğine hükmetti.

Turizm beldeleri kurtuldu

Mahkeme ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bayındırlık Bakanlığı’nın turizm yöresi olarak nitelendirdiği Alacahöyük, Göreme gibi belediyelerin de köye dönüştürülemeyeceğine karar verdi. Buna göre TBMM, söz konusu kriterleri gözönünde bulundurarak köye dönüştürülecek belediyeleri yeniden belirleyecek. Bu kriterleri taşımayan belde belediyeleri köye dönüştürülecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eminonu-mahallesine-anayasa-mahkemesi-onayi_64379.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!