Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yargıdan Bayraklı ve Karabağlar’a Onay

Anayasa Mahkemesi CHP’nin Büyükşehir Belediyesi Sınırları içerisinde ilçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle açtığı davayı sonuçlandırdı. Kararla birlikte İzmir’in Karşıyaka ve Konak ilçelerinden ayrılan Bayraklı ve Karabağlar’ın ilçe olması kesinleşti.

Milliyet EGEAnayasa Mahkemesi CHP’nin Büyükşehir Belediyesi Sınırları içerisinde ilçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle açtığı davayı sonuçlandırdı. Kararla birlikte İzmir’in Karşıyaka ve Konak ilçelerinden ayrılan Bayraklı ve Karabağlar’ın ilçe olması kesinleşti. Böylece İzmir’in toplam ilçe sayısı 30 oldu.

Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karar AKP İzmir İl Teşkilatı’nda memnuniyet yarattı. İl Başkanı Aydın Şengül, beklenen bir kararın alındığını söyledi. Bayraklı ve Karabağlar’ın yıllardır ilçe olma özleminde olduğunu belirten Şengül, buralara hizmetlerin artık daha rahat gideceğini ifade etti. Şengül, “Bu yeni ilçelerimeze hareket gelecek. Oralarda oturan vatandaşlarımız yerinden yönetilecek. Her iki ilçemiz de doğal sınırlarına kavuştu. Bu konuda herkes kendi bakış ve zihtiyetine göre bir değerlendirme yapıyor. Kapatılan beldelere de bundan sonra daha iyi hizmet gidecek” dedi.

MHP: Sürpriz olmadı

MHP İzmir İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu, kararın süpriz olmadığını belirterek şöyle dedi:

“Karabağlar ilçe binamız hazır. İlçe başkanı atamasını da yaptık. Önümüzdeki hafta kamuoyuyla paylaşacağız. Bayraklı’da da teşkilatımız hazır gibi. En yakın zamanda buraya yapacağımız atamayla ilgili bilgi vereceğiz. Belde belediyelerinin kapatılma kararı sosyal ihtiyaçlarlarla örtüşmüyor. Büyükşehir Belediyesi buralara hizmet götürürken zorlanacak. Yerel seçimlerden sonra kapatılan belediyelerde önemli düzenlemeler olacaktır.”

CHP İzmir İl Başkanı Kemal Karataş ise Anayasa Mahkemesi’nin kararının kendilerini şaşırttığını belirterek, AKP’nin demokrasiden uzak, kendi siyasal çıkarlarını gözeterek başarı sağlamak için ince hesapların içine girdiğini öne sürdü.

CHP: AKP’nin oyunu bozulacak

Karabağlar ve Bayraklı’nın sınırlarının AKP’nin çıkarına göre çizildiğini ileri süren Karataş, CHP’nin yerel seçim çalışmalarında halka bunu anlatacağını söyledi. Karataş, “AKP, bu yasayı çıkarırken halka sormadı” dedi. Bayraklı ve Karabağlar’ın ilçe olmasına karşı olmadıklarını yineleyen Karataş, “Buralar doğal sınırlarında değil. Biz bu duruma itiraz ettik. Önümüzdeki hafta içinde her iki yerde de örgütlenme çalışmalarımızı tamamlayacağız. Bu bölgelere de CHP bayrağını dikeceğiz. AKP’nin oyununu İzmirliler bozacak” dedi.

AKP’de eski MHP’li başkana tepki var

AKP Karşıyaka İlçe Başkanı Mikail Bilici’nin kasım ayında yapılacak ilçe kongresinde aday olmayacağını ve Bayraklı Belediye Başkan aday adayı olduğunu açıklaması parti içi sorunları da beraberinde getirdi.Bilici’nin yerine MHP Karşıyaka eski İlçe Başkanı Mehmet Karal’ın atanması parti içinde rahatsızlık yarattı. Karşıyaka’da delege seçimlerinin henüz yapılmaması ve kongre takviminin netleşmemesi kafaları iyice karıştırdı. İlçe kongresinde aday olacağını açıklayan eski İlçe Kadın Kolları Komisyon Başkanı İpek Özgür, delege seçimlerinin tüzüğe uygun bir şekilde yapılmasını istedi. Bu konuda endişesini dile getiren Özgür, AKP’nin kurulduğundan bu yana değişik görevlerde yer aldığını, Bilici döneminde İlçe Kadın Kolları Komisyon Başkanlığı ve ilçe başkan yardımcılığı yaptığını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yargidan-bayrakli-ve-karabaglara-onay_64397.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!