Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Eminönü'ndeki 600 Butik Otel Konuta Dönüştürülecek

İstanbul turizminin can damarlarından biri olan Eminönü'nde 20 bin yatağı olan 600 butik otel, konuta dönüştürülüyor.

istanbul.comstanbul turizminin can damarlarından biri olan Eminönü'nde 20 bin yatağı olan 600 butik otel, konuta dönüştürülüyor.

Geçen yıl çıkan İmar Planı'na göre, 10 yıl içinde konuta çevrilmeleri gündeme gelen Eminönü'ndeki 600 otel sahibi karara itiraz ederek mahkemeye başvurdu. Turistik Otelciler Birliği (TUROB) Genel Koordinatörü Gül Küçükserim, geçen yıl çıkan İmar Planı'nda Eminönü ilçesinin yüzde 90'ının konut alanı ilan edildiğini belirterek, kendilerine 10 yıl içinde otellerini konuta çevirmeleri yönünde bildiri geldiğini söyledi.

İBB ve Eminönü Belediyesi'ne başvurarak karara itiraz ettiklerini dile getiren Küçükserim, dava açtıklarını ve davanın sonuçlanmasını beklediklerini aktardı. Planın bölgedeki turizmi yok etmeye yönelik olduğunu iddia eden Küçükserim, yeni planda iki üç yerde konaklama tesisi için alan bırakıldığını aktardı.

Küçükserim, yetkililerle görüştüklerinde, Eminönü bölgesinin konut alanı olarak görüldüğü, bölgede kalmak isteyenlerin otellerini konuta çevirdikten sonra pansiyon olarak kullanması gerektiği şeklinde açıklamayla karşılaştıklarını kaydetti.

Eminönü'nde oteli bulunan mimar Ahmet Ektem ise otellerden tek tek mahkemelere başvurup yürütmeyi durdurma kararı aldıranlar olduğunu belirterek, "Plan, özellikle Sultanahmet tramvay yoluyla Marmara Bölgesi arasındaki bölgeyi ilgilendiriyor. Yürürlükte olan planlar bu bölgeyi tamamen konuta dönüştürmeyi öngörüyor. Bu bölgede 20 bin yatak var. On yıl sonra hepsinin ruhsatı iptal edilecek. Bu İstanbul'daki turizmin sırtını yere getirir."

Bu kadar otel Eminönü'ne çok fazla
Eminönü Laleli Turizmci ve İşadamları Derneği (ELTİD) Başkanı Mehmet Zelzele bu kararın kendilerini etkilemediğini fakat plana uymayan, hizmet kalitesi kötü olan otellerin elenmesi gerektiğini söylüyor.

İmar planı olanların belediyeye dava açtıklarını ve davayı kazanan oteller olduğunu ifade eden Zelzele yeni Vakıflar Yönetmeliği'ne göre artık buna bir standart getirileceğini sözlerine ekliyor.

Bu ülkede turizm yapılması istenmiyor
Olaya başka yönden bakan TUROB Genel Sekreteri Erhan Çakay, belediyenin çözmesi gereken pek çok sorun varken Eminönü'ndeki otellerle uğraşmasına anlam veremiyor. “Bunlarla uğraşırken Kumkapı'yı gözden kaçırıyorlar. Kumkapı artık Afrikalılar cemiyeti haline geldi. Her tarihi binada 8-10 kişi kalıyor. Bu insanlar iş bulamadıkları takdirde kanun dışı yollara girecekler. Bunlarla ilgili belediyenin bir çalışması var mı acaba?” diye soruyor.

Konuyla ilgili itirazlarını yaptıklarını, davanın avukatlarla sürdürüldüğünü, bilirkişilerin kendi görüşlerini belirttiklerini vurgulayan Çakay, “Bu ülkede sivil toplum örgütleri var. Bunların hiçbirine sormadan, “biz istedik olgusuyla” hareket edemezler. Artık sivil toplum örgütleri ses çıkaracak. Çünkü Avrupa'daki en güçlü birlikler sivil toplum örgütleridir. AB'nin içine giriyorsak bunun böyle olacağını herkes kabullenmek durumda” diyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eminonundeki-600-butik-otel-konuta-donusturulecek_48909.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!