Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Emirdağ’da Yeni Bir Bizans Kenti Ortaya Çıkarıldı

İngiliz, Türk ve Yunan bilim adamları tarafından Afyon’un Emirdağ ilçesine bağlı Hisar köyünde yapılan kazı çalışmalarında, tarihi Bronz Çağı’nda H

Zamanb>İngiliz, Türk ve Yunan bilim adamları tarafından Afyon’un Emirdağ ilçesine bağlı Hisar köyünde yapılan kazı çalışmalarında, tarihi Bronz Çağı’nda Hitit ve Frig dönemlerine kadar uzanan Amorium antik kenti ortaya çıkarıldı.

Bizans döneminde yeniden inşa edilerek başkent ilan edilen Amorium’un kazı çalışmalarını yürüten Dr. Chris Lighfoot, gün yüzüne çıkarılan Amorium antik kentinin Anadolu’nun en büyük Bizans şehri olduğunu belirtiyor. İstanbul’da bile Orta Bizans dönemine ait böyle bir şehrin bulunmadığını söyleyen Lighfoot, dünyada ilk kez Bizanslılara ait bir hamamın ortaya çıktığını söyledi. Kazı çalışmalarıyla misyonerlik faaliyetlerinin yürütüldüğü yönündeki iddiaların asılsız olduğunu ifade eden Lighfoot, Bizans arkeolojisinin iyi bilinmediğini ve bu sebeple Bizanslılara ait kültürün ve medeniyetin aydınlanması için çalıştıklarını vurguladı.

Amorium kazılarında 9 ayrı mezarda 22 ceset ortaya çıktı. Cesetlere ait kemikler incelenmek üzere Ankara’ya götürülürken bulunan çanak– çömlek ve o döneme ait diğer birçok para ve sikke ise Afyon Müzesi’ne teslim ediliyor. Afyon Valisi Muzaffer Dilek, Emirdağ’da ortaya çıkan şehrin önemi açısından dikkat çektiğini söyledi. “Ben bu çalışmalarla herhangi bir menfi düşüncenin yürütüldüğüne inanmıyorum.” diyen Dilek, yapılan bütün çalışmaların yasal olduğunu aktardı. Bir süre sonra köyün boşaltılarak kazı çalışmalarının yaygınlaştırılabileceği yönündeki endişeleri değerlendiren Emirdağ Kaymakamı Mustafa Özarslan ise “Emirdağ hep Avrupa’ya göç ediyor. Bütün gençler gidiyor. Hisar köyünde yaşlıların yaşadığı sadece 15 hane kaldı. Bir süre sonra orada öyle bir köy kalmayacak.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/emirdagda-yeni-bir-bizans-kenti-ortaya-cikarildi_5395.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!