Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Emirdağ'daki Maden Arama Faaliyetine Tepki

Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesindeki yaylalarda bulunan mera arazisindeki maden arama faaliyetlerine karşı yurttaşlar harekete geçti.

yapi.com.tr
Emirdağ'daki Maden Arama Faaliyetine Tepki

Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesindeki yaylalarda bulunan mera arazisindeki maden arama faaliyetlerine yurttaş tepki gösterdi. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen buluşma “bilirkişi heyetinin” bölgeye geliş gününe denk getirildi. Siyasi parti temsilcileri ve çevre platformları mücadelelerinin süreceğini dile getirdi.

Cumhuriyet’ten Şeyda Öztürk’ün haberine göre; CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal söz konusu tabloya dair önemli bilgiler verdi: “Oradaki çalışmalarda altın bulunduktan sonra siyanür havuzunda ayrıştırılması ve siyanürün yeraltı sularına, toprağa karışması oradaki habitatı yok edebilir. Siyanür, kanser başta olmak üzere çok fazla hastalığa neden oluyor, ölümcül bir tehlike ortaya çıkartabiliyor. Sıkı bir denetim yapacaklarını düşünmüyoruz ve bu yüzden de AKP iktidarına güvenmiyoruz.”

Emirdağ Yaylaları Doğa Platformu Sözcüsü Nurettin Yılmaz ise “Keşifte bilirkişilerin dikkatini çekmek ve burada farkındalık yaratmak için tırnak içerisinde ‘eğlence’ düzenledik. İşin sonunda dikkatlerini çekmeyi başardık” dedi. Yılmaz, “Bugün geldiğimiz noktada birçok partiden destek geldi. CHP, İYİ Parti, DP ve Zafer Partisi protestomuza destek oldu” ifadelerini kullandı. Yılmaz, “Eğer bizim lehimize bir karar çıkarsa madenciler itiraz edecektir. Bizim aleyhimize çıkarsa biz de itiraz edeceğiz. Seçimlere kadar ulaşırsak sonrası kolay diye düşünüyoruz.” diye konuştu.

Kanadalı şirket Eldorado ve Kanada merkezli TÜPRAG’ın maden arama ve sondaj faaliyeti mahkeme tarafından durduruldu. Şirket, Konya İstinaf Mahkemesi’ne gitti ve mahkeme, “Maden meraya çok zarar vermez” diyerek yürütmeyi durdurma kararını iptal etti. Ancak, aynı mahkeme yeraltı sularına, çevre ve ormana nasıl zarar vereceğiyle ilgili ayrıntılı bir inceleme yapılmadığından bölgeye bilirkişi heyeti atadı. Süleyman Demirel Üniversitesi’nden oluşan bilirkişi ekibi 11 Mayıs’ta yaylaya giderek keşif çalışması yaptı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/emirdagdaki-maden-arama-faaliyetine-tepki_190657.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!