Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Emirgan Korusu Gerçekleri

İBB, Emirgan Korusu’nda ağaçların kesildiği iddialarına karşı yaptığı yeni açıklamada, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nün İBB tarafından izinsiz olarak 54 adet çeşitli türlerde ağacın kesildiği iddiaların bir kez daha yalanladı.

yapi.com.tr
Emirgan Korusu Gerçekleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Emirgan Korusu’nda ağaçların kesildiği iddialarına ilişkin yeni bir yazılı açıklama yaptı. İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nün onayı ile yıllardır yapıldığı gibi ölü ağaçlar korudan çıkarıldığı Emirgan Korusu'nda, 17 Haziran tarihi itibariyla yeni, sağlıklı, yetişkin ağaç dikimi işlemine başlandığına dikkat çekilen açıklamada, ay sonuna kadar 13 farklı türden toplam 175 yeni yetişkin ağaç, kaldırılan ölü ağaçların yerine Emirgan Korusu'na kazandırılmış olacağı vurgulandı.

İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nün yaptığı “Emirgan Korusunda ağaç kesildiğine dair ihbar üzerine yapılan denetimlerde daha önce kesimine izin verilen ağaçların dışında izinsiz olarak İBB tarafından 54 adet çeşitli türlerde ağacın kesildiği tespit edilmiştir” açıklamasının kesinlikle gerçeği yansıtmadığına dikkat çekilen açıklamada, Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerince 23 Eylül 2021 tarihinde Emirgan Korusu’nda yapılan kuru ağaç tespiti çalışmaları sonucu düzenlenen 30.12.2021 tarih ve 3177760 sayılı Olağanüstü Hasılat Etası raporu kamuoyuyla paylaşıldı. İşlemlerin İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nce onaylanmış bu onaylı raporun izni doğrultusunda yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, konuya ilişkin İBB tarafından hazırlnana tutanağa da yer verildi.

BirGün'de yer alan habere göre; İBB açıklamasında, kamuoyunu yanıltıcı, gerçeklerden uzak, yanlış bir algı oluşturmak amacındaki bu açıklamanın ardından, yasal sürecin başlatılacağı vurgulandı.

İBB tarafından yapılan yazılı açıklama:

"Emirgan korusu hep yeşil, hep genç kalsın diye İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nün onayı ile yıllardır yapıldığı gibi ölü ağaçlar korudan çıkarıldı. Yerlerine genç yetişkin ağaçlar dikildi, dikiliyor. Emirgan korusunda, 17 Haziran tarihi itibariyle yeni, sağlıklı, yetişkin ağaç dikimi işlemine başlandı. Ay sonuna kadar 13 farklı türden toplam 175 yeni yetişkin ağaç, kaldırılan ölü ağaçların yerine Emirgan Korusuna kazandırılmış olacak. İstanbul Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı ekipler, 15-16 Haziran 2022 tarihlerinde Emirgan Korusunda denetim yaptı. Orman Bölge Müdürlüğünce kaldırılmasına izin verilen ağaç adedinden fazla ağaç kesimi yapılmadığı tespit edildi. İBB haksız suçlamalar ve dayanıksız cezalarla ilgili olarak İstanbul Bölge İdare Mahkemesine başvuracak.

İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nün yaptığı “Emirgan Korusunda ağaç kesildiğine dair ihbar üzerine yapılan denetimlerde daha önce kesimine izin verilen ağaçların dışında izinsiz olarak İBB tarafından 54 adet çeşitli türlerde ağacın kesildiği tespit edilmiştir” açıklaması kesinlikle gerçeği yansıtmıyor. Emirgan korusu, İBB mülkiyetindeki 11 tarihi yeşil alandan biri. İBB, İstanbulluların sahibi olduğu Emirgan korusuna da gözü gibi bakıyor. Üzerine düşen sorumluluğu, dürüstçe ve eksiksiz yerine getiriyor.

130 Ölü Ağacın Yerine 175 Yeni Yetişkin Ağaç Dikiliyor
Emirgan Korusu'nda kuru ve devrilme riski taşıyan ağaçlar, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerince tespit edildi. 30.12.2021 tarihinde 3177760 sayılı Olağanüstü Hasılat Etası raporu ile onaylanarak, işlem yapılmak üzere Kentsel Ekolojik Sistemler Müdürlüğümüzü iletildi. Tespiti Orman İdaresince yapılan ve yine onların onayı ve izniyle tehlike arz eden 130 kuru ağaç, 13 -16 Haziran 2022 tarihlerinde alandan uzaklaştırıldı. Zaman kaybedilmeden, kaldırılan ölü ağaçların yerine 17 Haziran tarihi itibariyle yeni, sağlıklı yetişkin ağaç dikimi işlemine başlandı. Ay sonuna kadar 13 farklı türden toplam 175 yeni ağaç Emirgan Korusuna kazandırılacak.

Denetimde Fazla Ağaç Kesimi Yapılmadığı Tespit Edildi
Kamuoyuna maksatlı yalan bilgi veren İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü, 15-16 Haziran 2022 tarihlerinde Emirgan Korusunda bağlı ekipler ile denetim yaptı. Orman Bölge Müdürlüğünce kaldırılmasına izin verilen ağaç adedinden fazla ağaç kesimi yapılmadığı İBB ekipleri ile birlikte tespit edildi.

İstanbul Bölge İdare Mahkemesine İtiraz Edilecek
Kamuoyunu yanıltıcı, gerçeklerden uzak, yanlış bir algı oluşturmak amacındaki bu sorumsuz açıklamanın ardından, korularımızı korumak ve sürdürülebilir gelişimine katkı vermek için çaba gösteren tüm belediye çalışanlarının emeğini, alın terini hiçe sayanlar hakkında, İBB aleyhine kesildiği beyan edilen para cezasının tarafımıza tebliğ edilmesinden hemen sonra yasal haklarımızı kullanarak İstanbul Bölge İdare Mahkemeleri yoluyla itiraz edilecektir."

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/emirgan-korusu-gercekleri_191145.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!