Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Emlak Krizinin Etkisi Japonlara Geç de Olsa Ulaştı

ABD'de patlak veren ve buradan da Avrupa'ya sıçrayan batık mortgage kredilerinin neden olduğu krizin riskleri Japon mali piyasalarında da yavaş yavaş yüzünü göstermeye başladı.

Referans Gazetesib>ABD'de patlak veren ve buradan da Avrupa'ya sıçrayan batık mortgage kredilerinin neden olduğu krizin riskleri Japon mali piyasalarında da yavaş yavaş yüzünü göstermeye başladı. ABD'li sigorta şirketlerinden kredi garantisi alan Japon şirketleri bu kez de yüksek fon toplama maliyetleri ile karşı karşıya.

Japon haber ajansı Nikkei'nin verdiği bilgiye göre, Japon şirketleri için asıl tehlike doğuran kendilerine garanti veren ABD'li sigorta şirketlerinin notlarında krizden bu yana sürekli düşüş yaşanması. Nikkei'nin raporuna göre bir zamanlar AAA notu seviyesinde olan ABD'li sigorta şirketlerinin notlarındaki düşüşler, Japon şirketlerin ellerindeki varlıkları satmasını zorlaştırmaya başladı. Bu nedenle de Japon finans sektörünün kendilerini garanti eden sigorta devlerinin notlarının düştüğü bir ortamda varlık satışı gerçekleştirebilmesi için yüksek faiz vermeyi göze alması gerekiyor. Bu da Japon finans piyasası için ek maliyet anlamına geliyor.

Reuters'da yer alan habere göre ise Japonya'nın önde gelen bankaları da son dönemlerde ellerindeki tahvilleri denizaşırı piyasalarda satmakta zorlanmaya başladı. Aralarında MBIA şirketinin de bulunduğu 4 uluslararası finansal sigorta şirketi toplamda 2 trilyon dolara yakın garanti sağlıyor, bunun yüzde 10'dan fazlasını iseABD dışındaki garanti faaliyetleri oluşturuyor. AAA rating seviyesinde olup Japon finans şirketlerine kredi garantisi veren sigorta şirketleri kredi sıkışıklığı nedeniyle gelirlerinde yaşanan düşüşler sonrası not kaybetmeye başlamıştı. Namlunun ucundaki isimler arasında ise tüketici kredileri veren Takefuji de var.

http://www.yapi.com.tr/haberler/emlak-krizinin-etkisi-japonlara-gec-de-olsa-ulasti_58461.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!