Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Emlak Piyasasının Altın Çağı Geliyor

İzmir Emlakçılar ve Emlak Müşavirleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Akgün, Yeni Türk Lirası'nın yanı sıra yine gelecek yıl işlerlik kazanac

Dünyab>İzmir Emlakçılar ve Emlak Müşavirleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Akgün, Yeni Türk Lirası'nın yanı sıra yine gelecek yıl işlerlik kazanacak İpotekli Konut Finansman Sistemi'nin de (Mortgage) konut fiyatlarını önemli ölçüde artıracağını açıkladı.

Kaya Prestij Otel'de basın toplantısı düzenleyen Akgün, emlak sektörünün gelecek yıl altın çağını yaşayacağını ifade etti.

Yeni Türk Lirası'na geçiş hazırlıkları ile birlikte emlak piyasasının hareketlendiğini açıklayan Akgün, "Bankalar konut kredi faizlerini yüzde 2.05 seviyesine çekmeye ve vade seçeneklerini 20 yıla kadar uzatmaya başladılar. Bu, para piyasalarında iyimserlik olarak adlandırılmasına rağmen istikrar unsurunun temel taşları henüz oluşmadı. Bu nedenle insanların kafasında 'acaba ne olacak' düşüncesi rakamları olumsuz etkileyeceğe benziyor. YTL'ye geçiş, 8 aydır artmayan konut fiyatlarını yüzde 10-20 seviyelerinde artıracak. Yeni para ile beraber emlak yatırımı tampon oluşturacak" diye konuştu.

Mortgage, inşaat piyasasını canlandıracak

Gelecek yıl işlerlik kazanacak Mortgage'in emlak fiyatlarını artırmanın yanı sıra inşaat sektörünü de harekete geçireceğini vurgulayan Akgün, "Mortgage bir devrim yaratacak. Kira öder gibi konut sahibi olunacak bu sistem ile ani bir talep yoğunluğu yaşanacak. Böylelikle geçen yıla kadar durma noktasına gelen inşaat sektörü harekete geçecek. Bunun yanı sıra 3 günde konut yapılamayacağı için konut fiyatları yükselecek" şeklinde konuştu.

Başbakan'a eleştiri

Hükümetin konut üretimine yönelik adımlarının sembolik olarak kalmaması gerektiğini de vurgulayan Akgün, "Yıl sonuna kadar 100 bin konutun temelini atacağız ve 10 ay gibi kısa sürede sahiplerine vereceğiz diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı inandırıcı bulmuyorum. Türkiye'nin konut açığı 4 milyonun üzerinde. Göstermelik temel atmalar çözüm değil. Çözüm ana projeleri halka sunmaktır. Sosyal konut üretmek amacıyla kurulan TOKİ, amacına ulaşmamıştır. TOKİ'nin Mortgage ile uyumlu çalışmasını umuyoruz" şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/emlak-piyasasinin-altin-cagi-geliyor_20301.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!