Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Emeklilere Ev Müjdesi

Emlak Tebliği Eskisini Arattı

Bir tek evi olan emeklilerin faiz kazancı elde etmesi nedeniyle emlak vergisi ödemesini önlemek amacıyla çıkarılan tebliğden bir çok emeklinin yararlanamayacağı ortaya çıktı.

Sabahir tek evi olan emeklilerin faiz kazancı elde etmesi nedeniyle emlak vergisi ödemesini önlemek amacıyla çıkarılan tebliğden bir çok emeklinin yararlanamayacağı ortaya çıktı. Emeklilerin maaşları repo ve yatırım fonunda değerlenirken tebliğde sadece faiz kazancı olanlara istisna sağlanıyor. İstisna sadece emeklinin maaşının bankada değerlenmesi nedeniyle sağlanan kazanç için var. Emekli ikramiyesinden faiz alanlar vergiden yine muaf değil. Kanunda aynı haktan işsizler ve ev hanımları da yararlanırken tebliğde bu iki kesim unutulmuş.

SIKINTIYI GİDERECEKTİ
Şimdiye kadar tek evi olan ve sadece aldığı emekli aylığı ile geçinen emeklilerden emlak vergisi alınmı yordu. Ancak aynı kişiler 1 lira dahi faiz geliri elde etseler bu kazanç nedeniyle emeklilerden aylık gelirlerinden başka geliri olduğu savıyla emlak vergisi istenmeye başlanmıştı. Böylece maaşlarından 50-100 YTL biriktiren emeklilerin binlerce YTL vergi ve caza ödeme tehlikesi baş göstermişti. Bu durumu göz önüne alan Maliye Bakanlığı, durumu düzeltmek için bir tebliğ hazırlayarak emeklilerin zor duruma düşmelerinin önünü kesmeye çalıştı. 45 Seri Nolu Emlak vergisi Kanunu Genel Tebliğ Taslağı adlı tebliğde, Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek konutu olan veya tek konutta intifa hakkına sahip olup sosyal güvenlik kurumlarından aylık alan emeklilerin aylıklarından dolayı elde ettikleri 14.000 YTL'ye (14 milyar TL) kadar faiz ve temettü gelirleri söz konusu mükelleflerin indirimli (sıfır) bina vergisi oranından yararlanmalarına engel teşkil etmediği vurgulandı. "Bu durumdaki mükellefler hakkında indirimli (sıfır) bina vergisi oranı uygulamasından dolayı ceza ve gecikme faizinin uygulanmaması, uygulanmış olan ceza ve gecikme faizinin terkin edilmesi ve tahsil edilmiş olanların ise red ve iade edilmesi gerekmektedir" denildi.

Fon ve repo unutuldu
Birikimlerini yatırım fonu ve repoda değerlendiren emekliler vergi istisnasından yararlanamayacak. Oysa artık bankalar müşterilerini, ücret gelirlerini ya fonda ya da repoda değerlendirmesi için yönlendiriyor. Gelir Vergisi Kanunu'da fon ve repo geliri faizden ayrı olarak tanımlanıyor.

Sadece maaşın faizi
Tebliğde ekmeklileri vergi istisnası dışı bırakan bir başka önemli nokta ise konulan 14 bin YTL'lik faiz kazancının sadece emekli aylıklarından elde edilmesinin zorunlu olması. Eğer kişi bu geliri emekli ikramiyesinden ya da miras paradan elde ediyorsa emlak vergisi ödeyecek..

Ev hanımı kapsam dışı
Emlak Vergisi Kanunu'nda tek evi olan işsizler ve ev hanımlarına da emekiller gibi aynı vergi istisnası sağlanırken yeni tebliğde bu iki kesim unutulmuş. Şimdi aynı kişilerin bankalarda 1 lira dahi faiz kazancı olsa bu vergi istisnasından yararlanamayacaklar.

RAHİM AK

http://www.yapi.com.tr/haberler/emlak-tebligi-eskisini-aratti_31724.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!