Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Emlakçılar Brokerliğe Soyunuyor

Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Taylan, emlak müşavirlerinin sertifikalı mortgage brokerı olması için Milli Eğitim Bakanlığı ile eğitim konusunda işbirliği yaptıklarını bildirdi.

haber7.comürkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Taylan, emlak müşavirlerinin sertifikalı mortgage brokerı olması için Milli Eğitim Bakanlığı ile eğitim konusunda işbirliği yaptıklarını bildirdi.

Taylan, Emlakçılar Odası Kayseri Şubesi'nde düzenlediği basın toplantısında, Tutsat (Mortgage) Yasası ile ilgili çalışmalarını sürdürdüklerini, yasa yürürlüğe girmesine rağmen Türkiye'de bu konuda halen bir çok düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Yasanın oluşturduğu yeni sektörde emlakçıların etkin rol oynayacağını ifade eden Taylan, şu bilgileri verdi: ''Emlak müşaviri üyelerimiz, oluşan yeni durumda konut finansmanı tanıtım ve pazarlama danışmanı (mortgage brokeri) olarak etkin görev üstlenecek. Bunun için Milli Eğitim Bakanlığı ile eğitim işbirliği yaptık. Bakanlık ile yaptığımız anlaşma kapsamında emlakçı üyelerimiz eğitime tabi tutularak sertifikalı mortgage brokeri olacak. Böylece banka ile müşteri arasında köprü görevi üstlenecekler.

Eğitim programı ile ilgili tüm çalışmalarımız tamamlandı. Ramazan ayından sonra eğitim programlarımız başlayacak. Ayrıca, bankalar tarafından da üyelerimize belge verilecek. Sertifika ve belgesi olmayanlar bu alanda faaliyet gösteremeyecek.''

Tutsat nedeniyle ABD ve dünyanın bir çok ülkesinde krizler yaşandığını hatırlatan Taylan, krizlerin tutsat kredilerinin geri dönüşündeki sıkıntılar nedeniyle yaşandığını, ancak bu tür sorunlar nedeniyle yasanın yanlış olduğunun söylenemeyeceğini vurguladı. Türkiye'de her yıl 500-600 bin konut ihtiyacının ortaya çıktığını, tutsat uygulamasının bu ihtiyacın karşılanması için gerekli bir sistem olduğunu ifade eden Taylan, ancak sistemin sağlıklı işleyebilmesi için bir çok alanda düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu kaydetti

http://www.yapi.com.tr/haberler/emlakcilar-brokerlige-soyunuyor_56239.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!