Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

EMO'dan Üniversite Sınavına Giren Öğrencilere Tercih Kılavuzu

Elektrik Mühendisleri Odası'nın (EMO) meslek alanlarına giren elektrik, elektronik, elektrik elektronik, elektronik ve haberleşme, kontrol ve biyomedikal mühendisliği bölümlerini seçmek isteyen öğrenciler için hazırladığı kılavuzda öğrencilere yardımcı olacak veri ve bilgilerin yanısıra uyarılar da yer aldı.

yapi.com.tr
EMO'dan Üniversite Sınavına Giren Öğrencilere Tercih Kılavuzu

Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından bu yıl üniversite-bölüm tercihi yapacak öğrencilere kılavuzluk edecek veriler arasında yer alan 2013-2014 ve 2014-2015 istatistikleri, öğrencilerin seçim yapma süresinin başladığı 7 Temmuz 2015 tarihi itibarıyla halen açıklanmadı. TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), yayımlanmış olan son istatistiklerden yararlanarak, mesleki alan kapsamına giren bölümlerde okuyan öğrenci ve mezun sayılarını derleyerek, 2015-2016 öğretim dönemine yönelik tercih yapacak öğrenciler için bir kılavuz hazırladı.

Tercih kılavuzu, EMO'nun mesleki alanlarına giren mühendislik bölümlerinin hangi üniversitelerde hangi adlar altında eğitim verdiğinden kontenjan sayılarına, iş tanımlarından hangi alanlarda faaliyet gösterdiklerine, ücret düzeylerinden iş bulma olanaklarına, üniversite ve bölümlerin müfredatının iş yaşamını nasıl etkilediğinden üniversitelerden alınan diplomaların uluslararası geçerlilik ve denklik durumlarına varıncaya kadar geniş bir çerçevede bilgi sunan bir broşür niteliği taşıyor.

Kılavuzda tercih yapacak öğrencilere, "kamuoyu baskısına ya da mahalle baskısına göğüs gerin" uyarısı yapılarak, öncelikle öğrencilerin istedikleri ve yeteneklerine uyan bir mesleği seçmeleri gerektiği belirtiliyor. EMO'nun mesleki alanlarını seçmek isteyenlere yönelik kritik ipucu da kılavuzda şöyle ifade ediliyor:

"Kuvvetli bir matematik bilgisi ve yeteneğin yanında fen dersleri ile de aranız iyi ise ve ayrıca analitik bir düşünce yapınız varsa, bu meslek tam size göre".

Tüketim toplumunun yarattığı mesleki etik değerleri yok sayan yozlaşmaya karşı EMO, mühendisliğin toplumsal yanına vurgu yaparak, mühendislik mesleğini seçecek gençlere yol gösteriyor:

"Mühendislik mesleğine bakışın salt para kazanma temelinde olmaması gerekmektedir. Mühendis, bilimi kullanarak insanlık ve doğa yararına onu günlük yaşamda insanların hayatını kolaylaştırmak için teknolojiye dönüştürebilen insandır. Dolayısıyla mühendis, teknoloji ve buna bağlı ürünleri kullanan değil üreten nitelikte insanlar olmalıdırlar".

EMO Tercih Kılavuzu/2015-2016 broşürü için tıklayınız

http://www.yapi.com.tr/haberler/emodan-universite-sinavina-giren-ogrencilere-tercih-kilavuzu_132598.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Inspira Serisi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!