Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

EMO: Enerji Krizi Yok, Yönetim Krizi Var

Samsun Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Başkanı Mehmet Özdağ, dünyanın 7'nci büyük elektrik kesintisi olarak tarihe geçen kesintinin sebeplerine değinerek, "Türkiye'de enerji krizi yoktur, enerjinin yönetimi krizi vardır ve bu kriz siyasi sorumluluk gerektirir" dedi.

yapi.com.tr
EMO: Enerji Krizi Yok, Yönetim Krizi Var

DHA'nın haberine göre, geçen Salı günü Türkiye genelinde yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle bir yazılı açıklama yapan Samsun EMO Başkanı Mehmet Özdağ, kesintiyle ilgili tepkilerini dile getirdi. Türkiye'nin dört bir tarafını, 10 saati aşan sürelerle elektriksiz bırakan elektrik sistemi çöküntüsü dünyanın 7'nci büyük elektrik kesintisi olarak değerlendirilmesine rağmen, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız kesintinin yaşandığı süresinin mühendislik açısından uzun bir süre olmadığını savunmasına tepki gösteren EMO Başkanı Özdağ, "Kesintinin üzerinden 6 gün geçmesine rağmen bakanlıkça halen gerçek sebepler açıklanmazken 'siber saldırı' iması yapılmaya devam edilirken, 'siber saldırı yok' diye açıklama yapan Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) Genel Müdürü Kemal Yıldır istifa ettirilmiştir. Elektrik sisteminde arz-talep dengesini tesadüfler değil, şebekedeki yükler ve üretim santralları belirler. Hatırlanacağı üzere kesinti anında EMO, elektrik üretimi yapan özel şirketlerin sistemin çökmesine yol açacak fiyat artış talebini hayata geçirmek üzere bir manipülasyon içinde olup olmadıklarını sorgulamıştır. Elektrik üretimi içerisinde özel sektör payı yüzde 70'in üzerine çıkmıştır. Kamunun elinde arz-talep dengesini sürdürebilecek 'sıcak yedek' olarak adlandırılan hazırda bekleyen üretim kaynakları yoktur. Özel sektör üreticileri de üretim kapasitelerini hazır yedek olarak bekletmek istememektedirler. Çünkü hazır yedekte beklemek, santral için bir maliyet yaratırken, kardan feragat etmek anlamına gelmektedir" diyerek bakanlığa şu soruları yöneltti:

"Bir elektrik üretim santralının devreden çıktığı anda yani saat 10.36 itibarıyla sistemde ne kadar yedek güç tutuluyordu ve bunlar devreye alınmaya çalışıldı mı? Otomatik olarak devreye girilememişse TEİAŞ personelinin müdahalesi söz konusu oldu mu? TEİAŞ'ın 'Yük al' talimatına uymayan üretim tesisleri var mıydı? Borsada işletilmeye başlanan elektrik alım-satımında düşük fiyatın olduğu saatte üretim yapmak istemeyen santralın arıza bildiriminin gerçekliği nasıl tespit edilmektedir? Yedek santralların yük alarak sistemi dengeleme görevini yerine getirememeleri halinde neden TEİAŞ gerekiyorsa bir şehrin elektriğini keserek sistemin çökmesine engel olamadı?"

http://www.yapi.com.tr/haberler/emo-enerji-krizi-yok-yonetim-krizi-var_130048.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!