Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

En Büyük 500 Şirket CO2 Salımının Yüzde 13.8'inden Sorumlu

Küresel ölçekte en büyük 500 şirketin karbon salımları dünyadaki tüm salımın yüzde 13.8’ine denk geliyor. Bu şirketler küresel gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 28’ini oluşturuyor.

yapi.com.tr
En Büyük 500 Şirket CO2 Salımının Yüzde 13.8'inden Sorumlu

Dünya Gazetesi'nden Didem Eryar Ünlü'nün haberine göre, Birleşmiş Milletler verilerine göre dünyanın en büyük 500 firmasının neden olduğu sera gazı emisyonları 2010-2013 yılları arasında yüzde 3.1 oranında artış gösterdi.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) 2014 hedefl erinde bu artış yerine yüzde 4.2 düşüş bekleniyordu.

Thomson Reuters ve sürdürülebilirlik alanında hizmet veren BSD Danışmanlık şirketinin gerçekleştirdiği “Küresel 500 Seragazı Performansı 2010-2013: 2014 Eğilimler Raporu”na göre, küresel ölçekte en büyük 500 şirketin karbon salımları dünyadaki tüm salımın yüzde 13.8’ine denk geliyor. Bu şirketler küresel gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 28’ini oluşturuyorlar.

Hepimiz bu ürünleri kullanıyoruz

Thomson Reuters Sürdürülebilirlik Direktörü Tim Nixon, “Hemen hemen hepimiz bu şirketlerin ürünlerini kullanıyoruz. Bu şeffaflıkla ilgili bir konu. Bu şirketlerin raporumuzu dikkate alacaklarını ve emisyonlarını azaltmak için paydaşları ile harekete geçeceklerini umuyoruz” diyor.

Rapora göre, 2013 yılında en fazla CO2 salımı gerçekleştiren şirketler; fosil yakıt, çelik, elektrik ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Bu şirketlerin başında, PetroChina, China Petroleum ve ArcelorMittal geliyor. Öte yandan 2010-2013 yılları arasında karbon emisyonlarını yüzde 10 civarında düşüren şirketlerin başında ise ConocoPhillips, Valero Energy Corp ve Dominion Resources var.

Finans, teknoloji ve telekom başarılı

Aynı dönem içinde, CO2 emisyonlarını yüzde 10’un da üzerinde artıran şirketler daha çoğunlukla metal ve madencilik sektörlerinden geliyor. Bunlar Glencore, Surgutneftegas ve Exelon. BSD yöneticilerinin verdiği bilgiye göre, en büyük 500 şirket arasında CO2 emisyonlarını azaltan şirketlerin büyük bir bölümü finans, teknoloji ve telekom sektörlerinde faaliyet gösteriyor.

Listenin en üst sıralarındaki 50 şirket, 500 şirketin toplam salımların yüzde 80’ini gerçekleştiriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/en-buyuk-500-sirket-co2-saliminin-yuzde-13-8inden-sorumlu_130724.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!