Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

940 Bin Ton Karbondioksit Eşdeğeri Sera Gazı Tasarrufu

Küresel Orman Takip ve Uyarı Sistemi verilerine göre son 12 yılda Türkiye, 178 bin hektar yeni ormanlık alana kavuşurken, 343 bin hektar ormanlık alanını kaybetti. Filli Boya Yalıtım, 2013'te gerçekleştirdiği ısı yalıtımı ile son 10 yılda kaybettiğimiz ormanların yapacağı karbon tasarrufunun 2 katını sağladı.

yapi.com.tr
940 Bin Ton Karbondioksit Eşdeğeri Sera Gazı Tasarrufu

Son 12 yılda Türkiye'nin ormanlık alanlarında meydana gelen 164 bin hektarlık azalma dolayısı ile yılda yaklaşık 450 bin ton karbondioksit eşdeğeri sera gazı ağaçlar tarafından soğrulmak yerine atmosferde kalıyor. Filli Boya Yalıtım, 2003 – 2013 yılları arasında gerçekleştirdiği yalıtımlarla Türkiye'nin 2,9 milyon ton karbondioksit eşdeğeri sera gazı salımı tasarruf etmesini sağladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Betek Teknik Pazarlama Müdürü Güneş İnan, “Atmosferdeki sera gazlarının artışından, yüzde 25 oran ile binaları ısıtmak için harcanan fosil yakıtlar sorumlu. Isı yalıtımının sağladığı yüzde 50 tasarruf ile binalardaki ısı kaçaklarını önlemek ise, sera gazlarını azaltma ve dolayısıyla iklim değişikliği ile mücadele için alınabilecek en öncelikli aksiyon olarak öne çıkmaktadır” dedi.

2013 yılında ısı yalıtımı yaptıkları yaklaşık 23 bin binada yüzde 50 tasarruf gerçekleştirdiklerini ve 940 bin ton karbondioksit eşdeğeri sera gazı tasarrufu sağladıklarını dile getiren İnan, “2013 yılında gerçekleştirdiğimiz ısı yalıtımı ile binalarda elde ettiğimiz sera gazı tasarrufu, son 12 yılda kaybettiğimiz ormanların yıllık sera gazı tasarrufunun 2 katı. Bu durum ısı yalıtımının iklim değişikliğine olan etkisinin ne kadar yüksek olduğunun bir göstergesi. Biz kurum olarak yeşil alanların yok olmaması ve gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bunu da ısı yalıtımı ile gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Kurum olarak son 10 yıl içinde 10 bin'den fazla ısı yalıtım ustasına eğitim verdik. Halkı bilinçlendirmek için il il gezmeye devam ediyoruz. Konutlara yaptığımız yalıtımlarla da şimdiye kadar 1.95 milyon ton karbon salımını önledik” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/940-bin-ton-karbondioksit-esdegeri-sera-gazi-tasarrufu_119592.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!