Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

En Büyük Anıt Vatan Toprağında

Etiyopya’dan 67 yıl önce İtalya’ya götürülen 1700 yıllık Axum (Aksum) Dikilitaşı’nın son parçası da vatanı Etiyopya’ya ulaştı.

NTV-MSNBC
En Büyük Anıt Vatan Toprağında

b>Etiyopya’dan 67 yıl önce İtalya’ya götürülen 1700 yıllık Axum (Aksum) Dikilitaşı’nın son parçası da vatanı Etiyopya’ya ulaştı. Dikilitaş’ın diğer parçaları Nisan ayı içinde taşınmıştı.

Toplam ağırlığı 160 ton olan 24 metrelik Axum Dikilitaşı ‘Etiyopya’nın gururu olarak kabul ediliyor. Eser, antik çağdaki dört büyük krallıktan biri olan Axum’u simgeliyor.

Aksum Dikilitaşı’nın 52 ton ağırlığındaki tepesi ve temel kaidesinden oluşan son parçasını taşıyan Antonov 124-100 tipi uçağın bu sabah saatlerinde Etiyopya’nın kuzeyindeki Axum Havaalanı’na indiği bildirildi.

Etiyopya Devlet Başkanı Girma Wolde Giorgis ile Başbakan Yardımcısı ve Enformasyon Bakanı Netsannet, Havaalanı’nda hazır bulundular.
Dikilitaş’ın taşınmasını üstlenen İtalyan nakliyat firması Lattanzi, taşınan parçanın bugüne kadar uçakla taşınan en büyük anıt olduğunu duyurdu.
Dikilitaş’ın diğer parçaları Nisan ayı içinde Etiyopya’ya taşınmıştı. Dikilitaş, Mussolini ordusu tarafından parçalanarak 1937’de Roma’ya götürülmüş, 1947 yılında BM taşın geri verilmesine karar verdiyse de teknik zorluklar nedeniyle bu mümkün olmamıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/en-buyuk-anit-vatan-topraginda_26130.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!